Luboš Palata: Polsko se v roce 2025 stane ekonomickým lídrem střední Evropy
V sousedním Polsku byl 24. prosinec pracovním dnem. Možná naposledy, protože vláda premiéra Donalda Tuska prosadila v parlamentu změnu, aby se stal státním svátkem a dnem volna. Prezident Andrej Duda – který vzešel před skoro deseti lety z řad dnes opozičního Práva a spravedlnost (PiS) – sice zákon podepsal. Ale zároveň ho poslal na posouzení Ústavnímu soudu, který stále ovládají soudci, kteří tam byli dosazeni vládou PiS. A tak je to poslední rok v Polsku se vším.
Čtěte také
Polským proevropským liberálům se sice více než před rokem podařilo v parlamentních volbách vystrnadit osm let autoritativně vládnoucí Právo a spravedlnost.
Ale „opoziční“ prezident Duda dělá vše pro to, aby ze svých záměrů prosadila Tuskova vláda co nejméně. A protože vládní strany nemají třípětinovou většinu v Sejmu nutnou k přehlasování veta prezidenta, vládne se polské vládě obtížně.
Boj o nového prezidenta
Volby prezidenta se odehrají v květnu, ale už teď žije Polsko naplno kampaní, ve které za vládní tábor o zvolení opět bojuje varšavský primátor Rafal Trzaskowski.
V roce 2020 mu ke zvolení na post prezidenta chybělo jen jedno procento hlasů. Teď se zdá, že jde do boje v roli jasného favorita, ale květen je daleko. Opoziční kandidát historik Karol Nawrocki ztrácí podle průzkumů na Trzaskowského 20 procent.
Čtěte také
Ale všichni v Polsku mají v paměti prokaučovanou kampaň Bronislawa Komorovského, politika dnešní vládní Občanské platformy, který s Dudou před deseti lety nečekaně prohrál.
Prezidentské volby výrazně ovlivní i polské předsednictví v Evropské unii v prvním půlroce roku 2025. S ohledem na klíčový vnitropolitický souboj je Tuskova vláda mnohem méně proevropská, zelená a liberální než by se čekalo.
Rok 2025 bude také rokem, kdy polská ekonomika zřejmě definitivně dožene – či předežene – ekonomiku českou. Což je vzhledem k nesrovnatelně lepším českým podmínkám před 30 lety polský úspěch a český důvod k zamyšlení, co děláme hůř, než Poláci.
Poláci zbrojí
Přes tento úspěch, kdy se Poláci poprvé v dějinách stanou nejvýkonnější ekonomikou postkomunistické střední Evropy, není ani polské nebe bez mráčků. Polsko má obrovský, oproti Česku více než dvojnásobný deficit státního rozpočtu, na obranu dává v poměru k výkonu ekonomiky nejvíc ze zemí NATO.
A doslova se připravuje na možnou válku s Ruskem, která v hybridní podobě proudů migrantů už na jeho východní hranici probíhá.
Polsko přes tyto problémy míří do pozice hospodářsky silné evropské mocnosti. Pro Čechy by Poláci měli být v roce 2025 klíčovým spojencem v regionu, s kterým by bylo dobré držet krok. Spojencem, který má navíc nás Čechy rád. A nenechme se mýlit, takových zemí na světa moc není.
Autor je editorem Deníku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.