Tereza Zavadilová: Rok Elona Muska
Aktuálně není postava v byznysu, která by přitahovala více pozornosti než Elon Musk. A to pozornosti negativní i pozitivní. Technologický vizionář je na vrcholu, je nejbohatším člověkem světa s velkým náskokem, jeho jmění se přiblížilo nepředstavitelné sumě půl bilionu dolarů a vliv se zmnohonásobil. Po vítězných volbách jeho nyní blízkého přítele Donalda Trumpa má dost peněz, vlivu u energie na to, aby si šel plnit své sny. A teď je otázka, co nás to všechny bude stát.
A přitom letošek pro něj nezačal vůbec dobře. V lednu byl Musk skoro na dně, což zní absurdně, když se stále bavíme o jednom z nejbohatších lidí světa.
Jenže pokud lidé v čele tohoto žebříčku soutěží o moc měřenou penězi, slavné to nebylo. Muska a ostatní americké technoboháče předběhl Evropan Bernard Arnault, majitel luxusních značek jako Louis Vuitton a spol.
Čtěte také
Muskovo jmění nedosahovalo ani 200 miliard dolarů a boháč čelil různým tlakům. Třeba sporu v Brazílii, kde mu nakonec vypnuli síť X. Americká média referovala, že Musk bral drogy. Soud mu nedovolil vyplatit si odměnu coby šéfovi Tesly s tím, že je nepřiměřeně vysoká.
Inzerenti z řad významných firem včetně Applu či Disneyho utíkali z jeho sociální sítě X, dříve twitteru. Protože Musk je naštval svými radikálními i antisemitskými poznámkami a tím, že takový obsah na své síti propaguje.
Elon přicházel o inzerenty, uživatele i peníze. Málem se kvůli letité rivalitě popral s Markem Zuckerbergem, majitelem Facebooku a Instagramu. V celé první půlce roku navíc akcie Tesly ztrácely, zatímco akcie Mety rostly.
Prostě nebylo to kdovíco. Než našel outsider nový dech v podobě podpory kampaně Donalda Trumpa, kterou zásadně zesílil po neúspěšném atentátu na kandidáta v červenci.
Outsideři
I Trump byl nějakou dobu outsiderem. Po útoku davu na Kapitol před skoro čtyřmi lety, poté, co vyšly najevo jeho neetické až protiprávní kroky během úřadu, takříkajíc nepatřil do slušné společnosti. I Zuckerberg mu zrušil účty na sociálních sítích.
Proto se Trump i Musk k moci vracejí v radikálnější podobě. Od listopadových voleb se mocní lidé střídají v Trumpově rezidenci Mar-a-Lago a zvoleného prezidenta si předbíhají. Usmířit se přijel i Mark Zuckerberg. Evropan Arnault se v žebříčku nejbohatších propadl.
Čtěte také
Musk patří do Trumpova nejužšího kruhu. S jiným podnikatelem ze Silicon Valley Vivekem Ramaswamym povede Trumpovu agenturu pro šetření státních výdajů. Bude mít tedy přímý vliv na chod nejmocnějšího státu světa a jeho finance.
Musk, Trump a jeho viceprezident J. D. Vance slibují podporu technologickému pokroku včetně kryptoměn. Vítězství ve volbách proto zalilo trhy živou vodou, vzrostly akcie technologických firem a na rekordy se vrátily kryptoměny.
Posílily dolar i americké dluhopisy, protože kupci sázejí na Trumpovu ochranářskou politiku, kdy s nevelkou nadsázkou chce jiným škodit na úkor Ameriky.
Naopak s novou mocenskou klikou se do nemilosti dostaly instituce, inciativy a investice zaměřené na ochranu lidských práv, ekologie, slabších a znevýhodněných. Z výroků nyní mocných mužů je patrné, že světu má vládnout právo silnějšího.
Musk po převzetí Twitteru vyhodil 80 procent zaměstnanců a Trump prohlásil, že se mu líbí, jak Elon umí vyhazovat lidi – proto má teď vyhazovat státní úředníky.
Extropie podle miliardářů
Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byla v Silicon Valley mezi mladými technopodnikateli populární jedna sci-fi teorie nazvaná extropie. Má to být opak entropie, tedy stavu nejistoty a chaosu.
Extropisté, ke kterým patřili mnozí lidé z nynějšího úzkého Trumpova kruhu, již tehdy měli odvážné vize, které formovaly vznik řady technologických firem. Podle nich přichází svět, v němž se člověk promíchá s umělou inteligencí a technologiemi. Vyřeší se biologická omezení a délka lidského života se prodlouží až k technologické nesmrtelnosti, říká se tomu transhumanismus.
Čtěte také
Mimochodem Elon Musk má firmu Neuralink, která propojuje mozek s technologiemi. Podobně jiný mocný miliardář a majitel Amazonu Jeff Bezos investuje do několika konkurenčních firem.
Extropisté dále věří na potřebu kolonizovat Mars a jiné planety, aby lidstvo přežilo případné katastrofy. Privátní vesmírné firmy má také Musk s Bezosem, Muskovy satelity jsou navíc klíčové pro globální komunikaci a bezpečnost.
Osmdesátková sci-fi propagovala robotiku včetně samořiditelné dopravy věřila také na vznik umělé superinteligence, která shrne všechny znalosti lidstva i nanotechnologií. Vývoj AI má v rukou opět pár amerických miliardářů včetně již jmenovaných.
V politickém zřízení propagovali extropisté decentalizaci, v našem světe ztělesňované kryptoměnami. Lidem má prý vládnout technokrat, který řídí stát jako start-up... Prostě fikce se již stává realitou.
Od začátku extropisty provázela kritika, že jejich radikální technooptimismus nebere vůbec v úvahu etiku, sociální nerovnosti ani se moc nezabývá nezamýšlenými důsledky či zneužitím. Vystupují proti chaosu, ale odmítají omezení a pravidla.
Toto dilema platí i pro Muska. Rozšířil elektroauta po celém světa, zrychlil pokrok v mnoha směrech. K tomu ale pod záminkou svobody slova rozsévá konspirační teorie či podporuje extrémisty typu Nigella Farage či naposled německou AfD.
V říjnu Musk napsal, že v amerických volbách jde o život. Povedlo se, Trump si je Muskovy role ve svém hvězdném comebacku vědom, proto na něj pěje ódy.
Z výroků a činů Trumpa a jeho suity je již vidět, že přichází doba nevídané deregulace, tedy oslabení veřejné kontroly nad věcmi včetně činnosti technologických gigantů. Vláda úzké elity v globální velmoci skutečně může odvázat technologický pokrok tak, že se svět ocitne v jiné éře.
Musk, Trump a spol. už mockrát dokázali, že umějí dát do věcí vše a vstát z popela. Byli vysmíváni a překvapili v dobrém i zlém. A to je největší riziko, které jejich romance s sebou nese.
Autorka řídí byznysový web Newstream.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka