Jan Fingerland: Politický fotbal kolem světového šampionátu
O dějišti příštího mistrovství světa v kopané je od středy oficiálně rozhodnuto. V roce 2030 se bude konat ve Španělsku, Portugalsku a Maroku. A o čtyři roky později v Saúdské Arábii. Zejména druhá zpráva vyvolala debatu. Pozorovatel mohl mít pocit déjà vu. Takto FIFA totiž před lety kontroverzně rozhodla o tom, že mistrovství světa ve fotbalu se bude konat v Kataru.
V obou případech jde o země bez fotbalové tradice, bez dostatku stadionů a zázemí, s problematickou pověstí v oblasti dodržování lidských i pracovních práv a také nevhodným, totiž příliš teplým klimatem.
Čtěte také
FIFA navíc znovu připoutala pozornost ke svému pro někoho až blízkému vztahu se Saúdy. Konkrétně státní ropnou společností Aramco, která je současně sponzorem některých aktivit Mezinárodní fotbalové federace.
O tom, že v roce 2034 budou pořadateli Saúdi, se navíc vědělo předem, protože Austrálie, jediný alternativní organizátor, nedostala dost času na přípravu. A tak se ve středu nerozhodovalo ani tak hlasováním jako spíš aklamací.
Vyslovené pochybnosti
Jediný, kdo se otevřeně odmítl na tomto způsobu výběru podílet, bylo Norsko.
Bez výsledku tak skončily protesty Amnesty International, která poukazovala na porušování lidských práv, záhadná úmrtí bangladéšských dělníků i fakt, že zahraniční pracovníci jsou v Saúdské Arábii ve velmi bezprávném postavení.
Čtěte také
Kritiku vznesly další strany včetně organizací zastupujících pracovníky z Nepálu nebo Keni. Už dříve přes sto profesionálních fotbalistek žádalo rozvázání sponzorské smlouvy mezi FIFA Aramcem kvůli postavení ženských sportovkyň v zemi.
FIFA a Saúdská Arábie se snaží pochybnosti rozptýlit. Podle federace může pořadatelství politické a společenské poměry království zlepšit, protože bude více pod drobnohledem.
Stadiony, celkem jedenáct nových, se prý postaví včas, jako to bylo v Kataru, a budou dostatečně klimatizované. Jedno město, v němž má stadion stát, futuristický Neom, se zatím také teprve začíná stavět.
V Kataru se předloni hrálo nestandardně v listopadu a v prosinci, aby se hráči vyhnuli letním vedrům, která mohou přesáhnout čtyřicet stupňů. V Saúdské Arábii se bude zřejmě hrát až v lednu, aby mistrovství světa nekolidovalo s ramadánem, který připadne na prosinec. Bude ovšem tím spíše kolidovat s harmonogramem mnoha národních soutěží.
Snaha bude
Saúdi také slibují změnit pracovní právo, zatím tam nejsou povoleny ani odbory. Hráči menšinové sexuální orientace budou prý v království v naprostém bezpečí, ačkoli jinak je homosexualita v zemi stíhána.
Starost údajně nemusejí mít ani ženy, protože zatímco v roce 2018 Saúdky ani nesměly na stadion, nyní už fotbal aktivně provozuje na 70 tisíc děvčat.
Je také pravda, že kritici se soustředí na Saúdy, ale méně na Maroko a jeho kontroverzní vládu nad Západní Saharou. Konec konců fotbalové mistrovství světa v minulosti pořádala fašistická Itálie, Argentina v době vlády junty nebo Rusko po čečenských válkách a okupaci Krymu.
Je zřejmé, že Saúdská Arábie navzdory obviněním, že provozuje „sportswashing“, očišťování své pověsti pomocí pořadatelství mezinárodních utkání – včetně tenisu nebo golfu – hodlá věc dotáhnout do konce. Je také pravda, že tamní poměry se pod vedením korunního prince Muhammada značně změnily.
Společnost se i pod tlakem shora zbavuje konzervativních principů, ale není demokratičtější. Možná naopak. Princ Muhammad nebuduje demokracii západního typu, ale spíše se inspiruje v Číně – chce efektivní autoritativní stát, který má zemi pomoci vyhnout se příštímu arabskému jaru a připravit ji na éru po odchodu světa od ropy a plynu.
V roce 2034, až se šampionát bude konat, už bude mnohem jasnější, jak se mu tato proměna povedla.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.