Pokud máte jako Huawei v rukou klíčové technologie, máte účinnější zbraň, než jsou nukleární hlavice, varuje bankéř Jonáš

31. leden 2019

Vedou Spojené státy obchodní válku s Čínou? A jak s tím souvisí pondělní obvinění čínské telekomunikační společnost Huawei, včetně její ředitelky Meng Wan-čou, z podvodů a špionáže ze strany úřadů USA? Česko-americký bankéř v Interview Plus tvrdí, že jde o vážný problém a nejen Spojeným státům došla trpělivost.

Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše, který střídavě žije v americkém Bostonu a v Česku, je to mnohem víc než jen „pouhý“ konkurenční boj. Nejen USA, ale i další čtyři anglosaské země (Kanada, Austrálie, Nový Zéland a Velká Británie) „dlouhodobě sledovaly a analyzovaly, jak postupují čínské zpravodajské služby. Došly k závěru, že pro bezpečnost jejich zemí chování Huawei opravdu představuje vážnou výzvu.“ Proč a čím je ale čínská firma tak nebezpečná?

Podle Jonáše je to neúcta k intelektuálnímu vlastnictví druhé strany. „Vaše postupy, patenty, know-how,… to všechno je tam duplikováno a zneužíváno, a teď i telekomunikační kanály. Představte si, že máte možnost přímo stahovat e-maily, data z cloudu, vidíte na obchody, které se dějí přes internet… Někde jsem četl, že vedle nukleárních hlavic je účinnější zbraní kontrola nad klíčovými technologiemi a internetem,“ varuje.

„Už víme o řadě případů, kdy došlo ke krádeži a zneužití důležitých dat a informací. Ale pořád spoléhám na vyhodnocení rizika bezpečnostními službami, a to včetně těch českých.“

Obchod vs. Huawei

Zajímavé prý je, že se americký ministr financí snaží případ Huawei oddělit od samotného jednání o vzájemném obchodu. „Ale to nejde, protože obvinění z obcházení sankcí vůči Íránu je trestný čin, ze kterého už byla i obviněna dcera zakladatele.“ Navíc, když je podle bankéře Huawei jedna ruka s komunistickou stranou Číny, a taky se podle toho i chová.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo firmu v celkem 13 bodech, například z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

„Jestliže tady po rozpadu SSSR a komunistických režimů převládal názor, že je díky ekonomické liberalizaci možné, aby se Čína vyvinula v humánnější, demokratičtější režim, tak dnes se zde Donaldu Trumpovi podařilo USA sjednotit na názoru, že hlavní strategický problém je Čína.“

Řešit to budou i další prezidenti

Speciál: Výrobky Huawei jako bezpečnostní hrozba?

Huawei

Vláda i někerá ministerstva se začaly zbavovat mobilů od čínské firmy Huawei. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. To firma Huawei odmítá a požaduje důkazy.

Dnes už se taky otevřeně hovoří o obchodní válce USA−Čína, ale bude mít dopad i na globální ekonomiku? „Podívejte se na vývoj měny i kapitálových trhů obou zemí. To vám napoví…“

Jonáš odhaduje, že tato obchodní válka bude velmi dlouhá. „Cílem bude donutit Číňany, aby ‚náš‘ kapitalismus začali brát vážně a respektovali jak naše právo, tak i vlastnictví. To je ale strategická výzva, která bude zaměstnávat mnoho budoucích amerických administrativ a budoucí prezidenty USA… Trpělivost, podle které je třeba režim, který jako jediný dovedl skloubit kapitalismus s marxismem, polidštit, teď už došla,“ dodává investiční bankéř Ondřej Jonáš.   

Proč bankéř nepovažuje lednový shutdown za nic mimořádného? Co považuje na naší ekonomice za varující? Poslechněte si v audiozáznamu Interview Plus Michaela Rozsypala.  

autoři: Michael Rozsypal , lup
Spustit audio

Související