Jan Fingerland: Kdo se bojí Jill Steinové?
Kdo může porazit Kamalu Harrisovou? Jistě především Trump, ale nepřímo ji o vítězství může připravit jedna z méně známých kandidátek na funkci prezidenta Spojených států.
Čtěte také
Jill Steinová je jen jednou z mnoha, kdo letos usilují o křeslo v Bílém domě. Je ale přece jen o něco známější, a také má větší šanci ovlivnit celkový výsledek – i když ne tak, že by mohla vyhrát.
Tato čtyřiasedmdesátiletá bývalá lékařka a celoživotní levicová aktivistka kandidovala už dvakrát – v letech 2012 a 2016, pokaždé za americkou stranu Zelených. Jednou získala necelého půl milionu hlasů, podruhé už třikrát tolik. Je to dost na to, aby samotná její účast mohla ovlivnit výsledek voleb.
Vítězné prohry
V amerických prezidentských volbách jde především o to získat v každém státě alespoň těsně nadpoloviční počet hlasů, a tím hlasy všech volitelů při závěrečném součtu. Může proto prohrát i ten, pro koho hlasovalo více voličů.
Čtěte také
Stalo se to Hillary Clintonové ve volbách roku 2016 proti Donaldu Trumpovi, a bylo to právě kvůli těsným prohrám v kriticky důležitých státech. Clintonová ve svých vzpomínkách zmiňuje těsnou prohru ve Wisconsinu, kde Steinová získala několik desítek tisíc hlasů. Tedy celkově více, než kolik činil rozdíl mezi ní a Trumpem, který pak bral vše.
Toto nařčení by ale platilo, jen pokud budeme předpokládat, že naprostá většina voličů silně levicové a „antisystémové“ Steinové by místo ní hlasovala pro mnohem středovější a „systémovou“ Clintonovou – a to není jisté.
Čtěte také
Situace se nicméně může letos znovu opakovat, protože Steinová znovu kandiduje. Situace je nová v tom smyslu, že v levicovém táboře nastal rozkol kvůli Izraeli a Gaze.
Mnoho silně levicových voličů, a také mnoho amerických muslimů, zazlívá Bidenově administrativě jejich prý přílišnou podporu Izraeli. Otázka je pro ně tak důležitá, že byli ochotni odříci podporu Bidenovi, a nyní případně i Harrisové.
Alternativu vidí právě ve Steinové, která, navzdory svému židovskému původu, používá silně protiizraelskou rétoriku. Podle jednoho průzkumu by ji mohlo volit kolem 30 procent amerických muslimů.
Boj o stéblo
Toto číslo je možná přehnané, ale ukazuje na nebezpečí, kterému demokratická kandidátka čelí, a to zejména ve státech, kde hrozí těsné výsledky. Teoreticky pak taková vzpoura proti Harrisové může poslat do Bílého domu Donalda Trumpa.
Čtěte také
Mezi příznivci Jill Steinové a Demokratickou stranou se nyní odehrává hořký spor. Demokraté se totiž snaží pomocí administrativních a soudních obstrukcí znemožnit Steinové kandidovat – například právě ve zmíněném Wisconsinu, jak se jim to podařilo při minulých volbách roku 2020.
Podle amerických Zelených prý Demokraté nečestně vystupují proti ženě, která se celý život zasazuje o důležité progresivní cíle, za které by měli bojovat i demokraté. Na tom něco je.
Na Steinovou zas veřejně zaútočila Alexandria Ocasio-Cortezová, sama představitelka progresivistického křídla demokratů. Označila Steinovou za predátorku, jejíž strana nedělá žádnou reálnou politickou práci, ale jednou za čtyři roky získá pozornost nasazením vlastní kandidátky. A ohrožuje kandidáty demokratů, aniž by měla šanci vyhrát. Na tom také něco je.
Není divu, že Donald Trump o Jill Steinové řekl, že se mu líbí a přeje jí hodně úspěchů.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.