Libor Dvořák: Co by pro Ukrajinu znamenala Kamala Harrisová v Bílém domě
Pokračovat v pomoci Kyjevu a razit tvrdý přístup vůči Moskvě. S takovými prioritami v zahraniční politice chce podle všeho jít do listopadových voleb amerického prezidenta demokratka Kamala Harrisová, která se – stejně jako prezident Joe Biden – řadí k zastáncům napadené země. Pro Ukrajinu by její případné zvolení znamenalo úlevu, režim ruského diktátora Vladimira Putina by ho zřejmě nesl nelibě.
Paní Harrisová je už téměř jasnou kandidátkou Demokratické strany USA pro letošní americké prezidentské volby a pro mnohé Američany i Neameričany i jasnou vítězkou volebního klání letošního 5. listopadu. Podle toho vypadají i především ruské reakce na nejnovější vývoj v americkém prezidentském procesu.
Čtěte také
Zatímco oficiální Kreml je doposud zdrženlivý a omezil se na pouhých pár neutrálních frází z úst svého tiskového mluvčí Dmitrije Peskova, ruská propagandistická fronta okamžitě dala najevo, co si o Kamale Harrisové v této pro Rusko nové situaci myslí – její nejkřiklavější hlásné trouby už hystericky ječí o „ztělesnění ďábla“ či dokonce o „opici s granátem v ruce“.
Opusťme ale iracionální vody spolku kremelských vykřikovačů a jejich místy vyloženě vulgární nadávky a podívejme se na věc očima nezaujatých komentátorů a politologů.
„Zapojení paní Harrisové do americké zahraniční politiky nemůžeme považovat za cosi nahodilého a povrchního třeba už proto, jak dlouho je americkou viceprezidentkou, a tím pádem reprezentuje Spojené státy po celém světě,“ konstatuje politolog a profesor Kolumbijské univerzity Robert Shapiro.
Solidarita s napadeným státem
V rámci argumentů, stvrzujících kompetenci paní Harrisové v oblasti zahraniční politiky, profesor Shapiro připomíná, že už jako senátorka za stát Kalifornie navštívila Afghánistán, Irák, Jordánsko a Izrael. V úřadu viceprezidentky se pak podívala do více než dvaceti zemí a tam se – „v zájmu upevnění nejdůležitějších globálních aliancí“ – setkala s více než 150 vrcholnými světovými politiky.
Čtěte také
Zkrátka a dobře, je tu řada důkazů, že Harrisová je vzdělaná a mimořádně inteligentní politička mající jasnou představu o tom, co je to dnešní svět. Ostatně právě proto tolik vrásek na kremelských čelech.
Pokud jde o vztahy Washingtonu a Kyjeva, je daleko jasněji: Harrisová se s prezidentem Zelenským během války sešla už šestkrát – naposledy na světové mírové konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku. Není pochyb o tom, že její postoj k solidaritě s napadeným státem bude stejný, ba možná ještě tvrdší, než byl ten Bidenův.
Už dnes se proslýchá, že by mohla vyměnit ministry obrany a zahraničí, Austina a Blinkena, a také bezpečnostního poradce Bílého domu Sullivana. Ten je podle všeobecného názoru odpovědný za americké rozhodnutí nepovolit Ukrajině užití amerických zbraní proti vojenským cílům v hloubi Ruska. V případě nástupu paní Kamaly do Bílého domu se zkrátka Kreml nejspíš má na co těšit.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.