Veronika Lefrancois: Elon Musk a Itálie? Něco mezi podporou a vměšováním
Elon Musk je jméno, které dnes slyšíme napříč různými sektory – od kosmonautiky přes automobilový průmysl až po umělou inteligenci. Tento technologický miliardář, který stojí za značkami jako Tesla a SpaceX, se však, jak známo, pravidelně zapojuje i do debat, které zasahují daleko za hranice jeho technologických zájmů. Jeho bombastický vstup na americkou politickou scénu po boku Donalda Trumpa zřejmě ještě posílil jeho sklon zasahovat do záležitostí jiných států.
V Itálii se nedávno Musk dostal do středu pozornosti svým komentářem k tomu, jak se v zemi řeší migrační krize.
Čtěte také
Zatímco vláda Georgie Meloniové vypracovala projekt na deportaci ilegálních běženců do Albánie a zahájila jejich odsun, italská justice tento krok rychle zablokovala. Římský soud rozhodl předložit případ Soudnímu dvoru Evropské unie a nařídil, aby se migranti vrátili do Itálie, neboť plán odporuje evropskému právu.
Tímto verdiktem soudcové podryli jeden z klíčových projektů současné vlády, pro kterou je ilegální migrace zásadním tématem.
Proč se Musk vměšuje?
Z druhého břehu Atlantiku se hbitě ozval Elon Musk, který rozhodnutí označil za nepřijatelné. „Tito soudci musí pryč,“ napsal na své síti X.
Čtěte také
Kdyby takto reagoval anonymní uživatel sociálních sítí, mohli bychom pokrčit rameny. Problém je, že autorem výroku je nastávající ministr americké vlády, čímž se z komentáře stává vměšování do politiky jiné země.
Na Apeninském poloostrově vzbudila Muskova slova silné reakce. Ostře se proti nim ohradil dokonce prezident Sergio Mattarella, který se obvykle k vnitropolitickým otázkám nevyjadřuje. Mattarellu v Itálii považují za morální autoritu, ačkoliv zastává spíše reprezentativní roli.
Tentokrát ale mlčení prolomil a prohlásil, že Itálie je „velká demokratická země, která se dokáže spravovat sama“. Zdůraznil také, že kdokoli, obzvláště pokud se chystá zaujmout významnou roli ve vládě spřátelené země, by měl respektovat suverenitu Italské republiky a zdržet se udělování lekcí.
Musk a Meloniová si rozumějí
Musk se samozřejmě hájí svou obvyklou rétorikou o svobodě slova. Ale co ho ve skutečnosti vede k takovému zájmu o Itálii, k jejímž vnitřním záležitostem se vyjádřil už několikrát?
Čtěte také
Souvisí to možná s jeho narůstajícím spojením s italskou pravicí, zejména s Georgií Meloniovou, která se netají obdivem k jeho vizím a přístupu.
Nejbohatší muž světa a italská premiérka si už nějakou dobu velmi dobře rozumějí. Na jedné fotografii z jejich společného setkání v září vypadali tak intimně, až zpravodajský web Politico ironizoval, že se ve vzduchu vznášela láska. Ačkoli se Meloniová vždy velmi důrazně staví za suverenitu Itálie, k Muskově iniciativě se její kancelář odmítla vyjádřit.
Čtěte také
Ačkoliv zásah kontroverzního miliardáře do italských záležitostí premiérku zřejmě uvedl do rozpaků, jejich vzájemný vztah zajisté nenaruší. Meloniová si od těsného spojení s Trumpovou šedou eminencí může slibovat výhodné dvoustranné dohody mezi USA a Itálii.
Musk zřejmě doufá, že Itálie bude v jeho zájmu usilovat o flexibilnější evropské regulace v oblasti elektromobility nebo umělé inteligence, a zajistí mu tak snazší a bezproblémovou expanzi do EU.
Tak či onak, i díky těmto vazbám, hraje Giorgia Meloniová stále významnější roli na geopolitické scéně.
Autorka je publicistka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka