Izrael prostě nemůže proti Rusku vystoupit silněji, míní sociolog Černý

8. únor 2023

Ve válce na Ukrajině celý Západ podporuje napadenou Ukrajinu, Izrael i Palestina jsou výrazně zdrženlivější. „Rusko má totiž směrem k Palestincům poměrně chytrou zahraniční politiku,“ nastiňuje sociolog Karel Černý. „Dodnes totiž dávají Palestincům stipendia ke studiu na ruských univerzitách. Zároveň Palestinci říkají, že když se hlasuje v OSN, tak Rusko většinou izraelskou ani americkou pozici nepodporuje,“ dodává s tím, že už Sovětský svaz stál na straně Palestinců.

„Starší Palestinci si navíc dobře pamatují, jak SSSR podporovalo Jásira Arafata a jeho Organizaci pro osvobození Palestiny. To už se ale týká spíš těch starších. Ale obecně je možné říct, že palestinská populace je spíš mladší,“ doplňuje sociolog z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Osobnosti Plus.

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

Když sociolog Černý prováděl průzkum veřejného mínění hned na počátku války na Ukrajině, zjistil, že o ní mnoho Palestinců moc neví, rozhodovali se spíš intuitivně. „Když totiž víme, že Spojené státy jsou náš nepřítel, protože podporují stát Izrael, tak my intuitivně podpoříme nepřítele Spojených států. Protože nepřítel mého nepřítele je můj přítel.“

Čtěte také

„Teď je tam daleko citlivější jeden důvod, a to proč většina Palestinců má tendenci být minimálně ambivalentní v postoji k Rusku, protože v tom vidí velké analogie svého problému. Rusko jako velký stát napadlo menší národ a snaží se ho okupovat.“

„Teď totiž říkají: My Palestinci to vidíme úplně stejně. Jsme už po desetiletí Izraelem okupovaným menším národem. Ostatně, v izraelské veřejnosti jsou přítomné stejné narativy, podle kterých Palestinci nejsou žádný samostatný národ a jdou ještě dál a poukazují na to, jak se chová mezinárodní společenství a jak se chová Západ – a všichni podle nich mají dvojí morální standardy.“

„Když Rusko napadne menší národ Ukrajinu, tak Západ okamžitě zavádí sankce, dodává zbraně a vojenskou pomoc. My jsme už po desetiletí okupováni Izraelem a Západ rozhodně Izrael nesankcionuje, naopak nám, Palestincům a palestinskému odporu žádné zbraně nedodává,“ přibližuje Černý.

Čtěte také

„Tento narativ není ale rozšířený mezi arabskými obyvateli a občany Izraele z okupovaných území, kde jsem dělal rozhovory. To samé mi řekli levicově orientovaní izraelští občané. A to je přesně jeden z důvodů, proč Izrael nemůže silněji vystoupit proti Rusku, kritizovat ho, požadovat sankce a požádat vyšetřování válečných zločinů. Protože podle té samé logiky by se jim dost dobře mohlo stát, že bude dřív nebo později mezinárodní společenství vyšetřovat Izrael kvůli okupaci palestinských území,“ přibližuje sociolog.

Sociolog následně přibližuje, proč se Izrael dvakrát nehrne do posílání zbraní ukrajinským vojákům. „Sama izraelská společnost se často definuje jako národ ve zbrani, což je proti Evropě, kde byl léta mír, nezvyklé.“

„Válka je pro ně na denním pořádku – buď v nějaké jsou, nebo se připravují. Ale zažili ve svých dějinách i to, že bojovali proti daleko početnější přesile a dokázali ji porazit.“

Čtěte také

„Proto říkají, že každý národ a národní stát, pokud má mít právo na svou existenci, pokud si chce udržet územní celistvost, má bojovat a budovat společenské aliance. Hlavně si má být schopen svou bezpečnost zajistit sám, po své linii,“ říká Černý.

„A dnes Izraelci říkají: proč Volodymyr Zelenskyj na jaře v Knesetu mluvil o tom, že má Izrael víc podpořit Ukrajinu, když si sami nesplnili domácí úkoly? Až do roku 2014 měla Ukrajina armádu totálně podfinancovanou, totálně demoralizovanou – tak proč by jim dnes měly jiné národy pomáhat proti Rusku,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související