Strach o proměnu Izraele skrze nové právní reformy je oprávněný. Autoritářský stát se z něj ale nestane, věří publicista Novotný

23. leden 2023

Nový izraelský ministr zahraničí Eli Cohen prohlásil, že jeho vláda chce méně mluvit o Ukrajině, slíbil ale pokračovat v humanitární pomoci. Mění vláda Benjamina Netanjahua postoj Izraele k válce na Ukrajině a přiklání se na ruskou stranu? Politika zůstane stejná, možná se bude měnit rétorika, očekává bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider. Publicista Pavel Novotný očekává, že nová vláda si dá mnohem větší pozor, aby nepopudila Rusko.

„Izraelská politika se v zásadě nemění, protože je diktována bližšími zájmy než těmi, které se týkají Ukrajiny,“ uvádí v Pro a proti Jiří Schneider, také někdejší náměstek ministra zahraničí.

Čtěte také

Publicista Pavel Novotný také zásadní změny v politice neočekává. „Rétorika Izraele bude jiná a proběhne mnohem víc tajných operací. Tedy pomoc Ukrajině se bude odehrávat jinými kanály než těmi veřejnými.“

„Důležitý hráč ve hře je arcinepřítel Izraele Írán. Situaci mění rostoucí spolupráce Íránu a Ruska. To prý odstranilo svůj protivzdušný systém ze Sýrie, ale dál v něm operují Íránci. Izrael měl volnou ruku k zásahu v případě, kdy zjistí, že třeba Hizballáh posunuje íránské zbraně k izraelským hranicím. To je ta rovnice, která není jednoduchá,“ vysvětluje Schneider.

Pokud jde o existence Izraele, je tento ochoten spojit se s kýmkoliv. Takže i spolupráce s Ruskem je možná.
Jiří Schneider

Novinář připomíná, že poslední útok Izraele na syrské letiště v Damašku potvrdil, že mají volnou ruku a Rusové je nezastavili. „Bojím se ale o tu západní linku, protože toto sobectví Izraele ho od Spojených států vzdaluje.“

Jiří Schneider

Schneider soudí, že oslabení americko-izraelských vztahů může proběhnout v rovině politických deklarací, ne ale v rovině faktické. „Ta spolupráce je tak robustní, že si oslabení nedokážu představit. Ale pokud jde o existence Izraele, je tento ochoten spojit se s kýmkoliv. Takže i spolupráce s Ruskem je možná, i když je tam spoustu otázek, třeba ve věci ruské politiky na Blízkém východě.“

Ukrajina od začátku volá po protivzdušné ochraně, protože potřebuje zajistit svůj vzdušný prostor. Ale k tomu se Izrael věru nechystá.
Pavel Novotný

Novotný věří, že Izrael by měl jasněji stát na západní straně. „Dodává sice na Ukrajinu humanitární pomoc i neprůstřelné vesty, přilby a další vojenský materiál, ale Ukrajina od začátku volá po protivzdušné ochraně, protože potřebuje zajistit svůj vzdušný prostor. Ale k tomu se Izrael věru nechystá.“

„Když jsem se ptal svých izraelských přátel, kteří pocházejí z bývalého Sovětského svazu, jak se na současnou situaci dívají, odpověď byla jednoduchá: záleží, odkud jsou, jestli přišli z Ukrajiny, nebo z Ruska. Ale rozkol se Západem se může odehrát v oblasti právní reformy, která může vést ke zúžení demokracie,“ říká Schneider.

Čtěte také

„A Západ by měl na toto reagovat,“ doplňuje Pavel Novotný. „Tato soudní reforma je poměrně skandální. Volby sice dopadly, jak dopadly, koalice je pevná a zřejmě se nerozpadne, ale myslím, že strach o proměnu izraelského systému je oprávněný, jakkoliv si nemyslím, že dojde k proměně na autoritářský stát.“

„Izrael je v tomto víc součástí Západu, než si připouštíme. Otázka útoku na to, čemu se říká soudcokracie, tedy velká moc soudů zasahovat a korigovat politická rozhodnutí, tu na Západě máme také. Takže Izrael jen ukazuje, že má podobnou debatu, která se v této věci vede i v mnoha západních zemích,“ ujišťuje Jiří Schneider.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související