Impeachment? Kroky Donalda Trumpa jsou učebnicový případ ústavního deliktu, hodnotí právník
Ještě se nestalo, aby prezident USA v jednom volebním období hned dvakrát čelil impeachmentu. Oproti první ústavní žalobě Donalda Trumpa, jejíž projednávání proběhlo před rokem, je ale tentokrát provinění dosluhujícího prezidenta poměrně jasné, myslí si odborník na srovnávací právo z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Maxim Tomoszek: „Tady je ten zásah do hodnot americké demokracie a spáchání ústavního deliktu poměrně nasnadě.“
Podle Tomoszka jde v případě nedávných událostí v Kapitolu o učebnicový případ ústavního deliktu, kdy úřadující prezident zasahuje velmi intenzivním způsobem do fungování ostatních ústavních orgánů a organizuje ozbrojenou revoltu s cílem setrvání ve funkci. I když nebyl zvolen. „Je důležité, jak se k tomu orgány postaví,“ říká právník.
Čtěte také
Pokud se v případě druhého Trumpova impeachmentu dospěje až k dokazování, mohl by celý proces zabrat více než měsíc. To by ale znamenalo ne zrovna příjemný start pro nového prezidenta Joea Bidena, upozorňuje:
„Může to snížit akceschopnost Senátu – dělit pozornost a brzdit postup některých náročných jednání. Na stole je přitom celá řada problémů, které je potřeba urgentně řešit.“
Obavy z ochromení horní komory Kongresu má i bezpečnostní analytik a prorektor Vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar. „Bude to buď jen impeachment a nic jiného, nebo impeachment a pak možná něco dalšího,“ předpokládá.
Čtěte také
A připomíná, že aby mohl být celý proces úspěšný, musela by třetina republikánských senátorů spolupracovat s demokratickou částí. „V tuto chvíli ale není jasné, kolik republikánských senátorů by se chtělo na impeachmentu podílet.“
Pojar proto neočekává, že by se Joe Biden bezprostředně po převzetí úřadu prezidenta Spojených států amerických pouštěl do významných zahraničně-politických aktivit. „Budou to spíš jen symbolická gesta, jako je znovupřipojení ke klimatickému paktu. Největší problém má teď Biden doma.“
Republikáni potřebují nového Trumpa
Maxim Tomoszek, Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik a prorektor Vysoké školy CEVRO Institut
Matyáš Zrno, think-tank Občanský institut
Matyáš Zrno z Občanského institutu upozorňuje, že příklon republikánských voličů k Donaldu Trumpovi je ještě stále větší, než by se dalo očekávat. „Jako antiestablishmentový republikán si skutečně do překvapivé míry podmanil voličskou základnu republikánské strany.
Establishment republikánů teď bude mít velké potíže, jak z této složité situace vybruslit tak, aby neztratil podporu svých voličů, myslí si Zrno. „Musejí najít někoho, kdo bude takový Donald Trump, ale bez Donalda Trumpa. Někoho, kdo bude schopen oslovit takovou šíři voličů jako on.“
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Petr Šabata: Donald Trump i další populisté jsou nebezpeční. Jak je porážet ve volbách?
Magda Vášáryová si vzpomněla, jak ji v červnu 1990 kolega z VPN líčil plán s Vladimírem Mečiarem: Mečiar vyhraje volby a pak ho kopneme do zadku.
-
Donald Trump: Běžte domů. Milujeme vás. Jste opravdu výjimeční
Výrok týdne analyzují redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž, který se děním v USA zabývá dlouhodobě, a Anna Shavit, politoložka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
-
Donald Trump byl současně prezidentem a parodií na prezidenta, myslí si právník a sociolog Přibáň
Díky politice končícího prezidenta Spojených států amerických si představitelé Evropské unie uvědomili, že nelze spoléhat na supervelmoc, jako je USA, říká Jiří Příbáň.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka