Petr Šabata: Donald Trump i další populisté jsou nebezpeční. Jak je porážet ve volbách?

11. leden 2021

Magda Vášáryová si v souvislosti s Donaldem Trumpem vzpomněla, jak ji před volbami v červnu 1990 jeden kolega z hnutí Veřejnost proti násilí líčil plán s Vladimírem Mečiarem: Mečiar nám vyhraje volby a pak ho kopneme do zadku.

Paní Vášáryová se zhrozila a oponovala: Jen aby nekopl do zadku on vás. Čas jí dal za pravdu.

Čtěte také

Nevíme, jaký záměr měla Republikánská strana s Donaldem Trumpem, každopádně se někteří její vlivní členové vzpamatovali, až když si všimli, že si prezident obul boty se železnou špičkou.

Vpád jeho příznivců do budovy Kongresu USA otřásl americkou demokracií v základech, a doložil i vinu Republikánské strany, která Trumpa nominovala a stála za ním věrně celé čtyři roky až do výstřelu v Kapitolu.

Vladimír Mečiar coby všeho schopný populista vyhrával na Slovensku volby celá 90. léta – když byl Viktor Orbán ještě věrný liberální demokrat a Donald Trump jen nepříliš úspěšný podnikatel. Trojnásobný premiér Slovensko poničil ekonomicky i politicky. Roky byl nejpopulárnějším politikem a v mnoha rodinách se kvůli němu rozhádali na život a na smrt.

Slovensko jako laboratoř

Dnešní populisté mají řadu výhod, o nichž se Mečiarovi ani nesnilo: ještě víc rozdělené společnosti, hněv lidí, kteří se cítí opuštěni politiky, sociální sítě, které namísto veřejné debaty podněcují útoky a nevraživost, neúctu k pravdě a konspirační teorie, které se dají využít ke zločinům proti demokracii – například neuznání porážky ve volbách a neochotě předat moc vítězi.

Čtěte také

Znamená to, že právě populisté jsou dnes předurčeni vyhrávat volby? Konkrétně – že kdo nepoužije jejich metody, nemá šanci ani v říjnových volbách do sněmovny?

Nezapomínejme, že problémy těch naštvaných lidí, kteří častěji volí populisty, jsou skutečné. Dnes navíc znásobené koronavirovou krizí. Oni mají tisíc důvodů nevěřit politikům, opravdu je trápí nízké příjmy, nefunkční úřady, předražené bydlení, nespravedlnost, v mnoha regionech špatné školy, nedostupná lékařská péče i veřejná doprava. Svět je bezpochyby příliš rychlý, složitý a také nemilosrdný. A obavy o budoucnost jejich a jejich dětí jsou zcela na místě.

Oslovit i tyto lidi před volbami znamená nabídnout lék na jejich reálné strasti, úzkosti i hněv. Představit plány na život po koroně, na záchranu ekonomiky, klimatickou krizi, změnu vzdělávání, pomoc poškozeným regionům a další. Důvěryhodní nepopulističtí politici se o to musí pokoušet znovu a znovu. A politické strany nemohou nastrčit nějaké hodné populisty, aby jim vyhráli volby.

Petr Šabata

I v tomto ohledu je Slovensko poučnou laboratoří. Premiér Igor Matovič je takový hodný populista. Žádný oligarcha, nemá ambice uchvátit moc. A přece je pro zemi pohromou, jak ukázala krize kolem nákazy. Volba populisty je vždycky smlouva s ďáblem. Trump, Orbán, Johnson…

A Mečiara nakonec po volbách odstavila od moci široká koalice vedená Mikulášem Dzurindou s programem velkých reforem, které zachránily Slovensko.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio