Karel Hvížďala: Trump proměnil politiku v show

26. leden 2021

Hlavní rysem Trumpova prezidentství byl úplně nový, zvrácený vztah k faktům, k jejich pravdivosti. Washington Post napočítal za čtyři roky 30 529 falešných zpráv Donalda Trumpa. New York Times pak k tomu dodal, že to vychází asi na jednu lež denně! A lež zazněla i v jeho posledním projevu před odletem na Floridu, když řekl, že za něj došlo k největšímu snížení daní v dějinách.

V Bílém domě tomu říkali „alternativní fakta“. Jinými slovy: fakta jsou to, co říkal Donald Trump, což mělo za následek, že už neexistovala „pravda“, jen názory a příběhy.

Čtěte také

Jenže jistý konsensus o faktické podstatě argumentu je zásadní podmínkou demokracie. Pokud tomu tak není, je to jen o tom, kdo koho přehluší na sociálních sítích či na Twitteru a může to vést k pokušení svou „pravdu“ prosadit násilím.

Proto taky deset bývalých ministrů obrany varovalo před možným použitím či spíše zneužitím armády. Historik Timothy Snyder napsal, že „post-pravda je před-fašismus“. A Jacques Rupnik k tomu dodává: „Zásadní lekce z Trumpova období, zřejmá zvlášť od listopadových voleb, zní: šíření demokracie musí začít doma.“

Trump využil svou zkušenost z televize s moderováním úspěšné reality show The Apprentice, Učedník, a stejně jako si hrál s účastníky tohoto pořadu, si hrál s občany: manipuloval s nimi bez jakýchkoliv zábran.

To se ukázalo zcela zřetelně 6. ledna 2021, když zfanatizovaný dav přepadl Kapitol, kde zasedal Kongres: kostýmy vandalů dokládaly, že i tito lidé chtěli být v přímém přenosu součástí Trumpovy show.

Národ, jehož Lincolnem se stal Trump

Vtrhli do Kongresu jako do zábavního parku a, jak ukazují výslechy prvních zatčených, nezakrytě přiznávají, že poslechli výzvy prezidenta a bavili se při tom, což zase dokazují záběry z Kongresu. Potvrzuje to i SAG-AFTRA, odborářské sdružení herců, zpěváků a bavičů, jehož byl Trump členem a které ho nyní kvůli jeho výzvám k násilí vylučuje.

Čtěte také

Přesvědčení sociologů o tom, že Trump prohrál, ale trumpismus zůstává, v důsledku znamená právě toto chápání politiky jako zábavy, jako show, která měla obrovskou sledovanost: Trumpa sledovalo 80 milionů, volilo ho 74 milionů občanů Spojených států, ale dnes ho podporuje podle ABC News jen 38 procent Američanů a 60 procent ho odmítá.

Podle webu The Hill podporuje Bidena více než stovka novin a týdeníků, což je výrazně více, než získal kdysi Trump.

Jinými slovy: Národ, jehož Lincolnem se stal Trump, měl s původní Amerikou založenou na zákonech méně společného než moderní Řecko s Řeckem antickým. Trump totiž zemi rozděloval, zatímco Lincoln zachránil jednotu amerického národa i demokracii.

To bylo poprvé v dějinách Spojených států, kdy prezident vyzýval občany k boji proti instituci jakou je Kongres, i když dostal o sedm milionů hlasů méně než vítěz.

Karel Hvížďala

Americká demokracie stojí na dělbě moci. A šéf výkonné moci se najednou sám násilně postavil proti moci legislativní.

Naštěstí instituce tomuto nestoudnému kroku odolaly. Naproti tomu Donald Trump je v dějinách Spojených států prvním prezidentem, jehož odvolání řešil dvakrát Kongres.

Autor je publicista

Spustit audio