Zuzana Válková: Kdo se těší na konec Trumpa, koleduje si o zklamání

15. leden 2021

Na sociálních sítích prohlašují, že se stáhli do podzemí – a to nejhorší teprve přijde. Podporovatelé útoku na sídlo amerického Kongresu možná lžou i přehánějí, ale vymyšlení nejsou.

Některé ze záběrů na obléhaný Kapitol už vstoupily do kolektivní paměti americké i světové veřejnosti. Média od 6. ledna letošního roku připomínají snahy vzbouřenců prorazit netříštivé sklo v jednom z vchodů do budovy. Ukazují snímky polonahého muže s býčími rohy a valknutem vytetovaným na prsou – to jsou tři propletené trojúhelníky, symbol, který si oblíbili neonacisté.

Čtěte také

To, co se před týdnem začalo ve Washingtonu odvíjet jako drama o znesvěcení symbolů a principů americké demokracie, se proměnilo v příběh o násilí. Násilí, které teď není vidět, ale tajné služby varují, že se brzy projeví znovu. Jednomu z nejstrašnějších záznamů útoku, který odvysílala americká stanice CNN, však symbolická rovina nechybí.

Muž s bílými vlasy a červenou, protrumpovskou čepicí se s člověkem stojícím opodál dělí o své berle. Společně se protlačí až k poslednímu zátarasu před Kapitolem. Berle, symbol oslabeného těla a signál, že jejich majitel může potřebovat pomoct, se mění ve zbraň. Muži ji obracejí proti policistovi bránícímu Kapitol. Ten už ale v záběru vidět není. Útočníci do ležícího policisty bodají. Vší silou ho tlučou lehkou slitinou, která lidské kosti drtí stejně spolehlivě, jako jim obvykle nabízí oporu.

Blahobytně působící občané

Kolik takto mobilizovaných lidí je mezi 75 miliony voličů Donalda Trumpa? Jsou to lidé, kteří si žádají pozornost, pomoc či respekt – tak, jako se mluvilo o přehlížených skupinách populace po brexitu? A do jaké míry se dá utěšovat představou, že zakrátko stane v čele Spojených států nový prezident?

Čtěte také

Komentátor amerického deníku New York Times Ezra Klein pár dní po útoku odhadl, že lidí odhodlaných k násilí mohou být „miliony“. Snad se plete: i kdyby jich totiž bylo jen jedno procento ze všech Trumpových voličů, pořád se jedná o 750 tisíc lidí. První průzkumy provedené mezi příznivci Republikánské strany však naznačují, že útok na Kapitol vyděsil i je.

Americká agentura Avalanche Insights se už 7. ledna zeptala vzorku 2 tisíc republikánských voličů, jak události vnímají. Čtvrtina z nich projevila přání, aby Trump okamžitě skončil ve funkci. 41 procent lidí uvedlo, že Trump zradil hodnoty a zájmy své strany. A více než polovina dotazovaných mínila, že podporovatelé útoku by měli stanout před soudem.

Američané však už teď stojí před obrovským problémem bez ohledu na to, koho volí: jak uklidnit tu část populace, která hrozí navázat na obléhání Kapitolu ještě před inaugurací nového prezidenta. To znamená během příštího týdne.

Čtěte také

Z odborných studií k tématu vyplývá, že proces radikalizace dokáží odborníci na terorismus i vědci dobře popsat. Obrácený a univerzální postup, jak do života vrátit člověka, který ho zasvětil boji proti nepříteli – a nahradil jím vlastní identitu – však bohužel neexistuje.

V davu, který na Kapitol vyrazil z Trumpova mítinku, se ale nevyskytovaly jen smyslů zbavené bytosti hořící pro revoluci. Byli mezi nimi blahobytně působící občané, kteří se během útoku občerstvovali u stánku slavného fastfoodu značky Nathan’s. Právníci. Vysokoškolští učitelé. Zákonodárci z jednotlivých států federace.

Používáním slova „dav“ nebo „lůza“ si sice při hodnocení událostí ulevíme, ale zaděláme si na nový problém. Vyrobíme lehké a odolné berle, kterými dostaneme přes záda.

Autorka je publicistka, působí na FF UK

autor: Zuzana Válková
Spustit audio