Martin Řezníček: Rozpojené státy. USA pohledem zahraničního zpravodaje
Jak je v Americe, ptali se prý všichni někdejšího zpravodaje ČT ve Washingtonu Martina Řezníčka. Aby mohl pořádně vysvětlit, jaký je život ve Spojených státech, jak se mění společnost a co ho na amerických státech překvapuje, napsal knihu Rozpojené státy. A po patnáct dní z ní bude pro posluchače Českého rozhlasu Plus předčítat.
Během svého působení na pozici zahraničního zpravodaje v USA natočil Martin Řezníček půl druhé tisícovky televizních příspěvků. Desítky těchto příběhů nyní vypráví ve třech oddílech své knihy. Reprezentují nejrůznější fenomény současné Ameriky.
Sám o obsahu knihy píše: „První blok se věnuje méně známým a i pro mě překvapivým vazbám USA na Česko v oblasti popkultury, architektury či historie. Řádky by si zde určitě zasloužily osobnosti typu bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, odbojáře Josefa Mašína nebo výtvarníka Petra Síse, s nimiž jsme taktéž opakovaně natáčeli. Nicméně první blok klade důraz právě na ty méně známé.“
Martin Řezníček
Od roku 2000 pracoval v české redakci BBC v Praze a Londýně. V letech 2008-2012 vedl zahraniční redakci České televize, poté až do roku 2017 působil jako zahraniční zpravodaj ČT ve Spojených státech amerických.
Druhý blok má název Rozdělená Amerika a Donald Trump. Autor v ní ukazuje, že „tento prezident byl primárně důsledkem, nikoliv příčinou propastí v americké společnosti. Ano, některé dokázal umocnit, prohloubit, využít jich podobně jako například přepjatosti politické korektnosti nebo pohrobků republikánského hnutí v podobě Tea Party. Převzal rétoriku amerických rivalů, zaútočil na nejnižší pudy, postavil se zády k některým pilířům, na nichž po generace stojí americká bezpečnost, ale rozdělení společnosti nevynalezl. Bez strží v politické krajině, za něž zodpovědnost nesou politici z obou hlavních stran, by se nikdy nestal prezidentem.“
Čtěte také
Martin Řezníček soudí, že americká společnost je silná, pokud se hraje podle jejích pravidel. Dodává však: „Zároveň ji tíží až dětská naivita a nepřipravenost, pokud se je Kreml nebo čínští komunisti snaží bořit zevnitř.“
Ze třetího bloku vybral Aleš Vrzák pro Radioknihu tři témata: vražda Johna Fitzgeralda Kennedyho, vztah k válečným veteránům a přírodní katastrofy.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Američan nikdy neřekne, že se pohádal, říká bývalý washingtonský zpravodaj
„USA se mohou zdát povrchní, ale když získáte blízkého přítele, zjistíte, že je to země rozličná a barevná,“ přibližuje bývalý zahraniční zpravodaj ČT Martin Řezníček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.