Donald Trump: Běžte domů. Milujeme vás. Jste opravdu výjimeční

8. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Donald Trump (30. 11. 2020 -  Green Bay Austin Straubel International Airport)

Výrok týdne analyzují redaktor serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž, který se děním v USA zabývá dlouhodobě, a Anna Shavit, politoložka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Ve středu došlo ve Spojených státech k bezprecedentnímu násilnému útoku na sídlo kongresu, a to ze strany příznivců dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa. Prezident své věrné nejprve k pochodu na Kapitol vyzýval. Až když násilné potyčky vyústily do ztrát na životech, nechal se přesvědčit a vyzval agresivní dav svých fanoušků k odchodu „domů“. Výzva to ale byla dost rozporuplná. 

Rozumím bolesti protestujících ale volby byly ukradené. Běžte domů, protože je potřeba zachovat mír, zákon a pořádek. (…) Nenahrávejte ale lidem, kteří mi ukradli volby, nám všem – mně, vám, naší zemi. „Běžte domů, milujeme vás, jste opravdu výjimeční.
Donald Trump (parafrázováno)

V pátek bylo vše jinak: Trump otočil o 180 stupňů a na jeho obnoveném Twitterovém účtu násilí jednoznačně odsoudil. Taky projevil svůj zájem na hladkém předání moci svému nástupci Joe Bidenovi.

Kterému Trumpovi věřit?

Trump v pátek na Twitteru, uvedl, že jej pobouřilo „odporné“ násilí, které události provázelo. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie. Ovšem ve středu po útoku je nazýval výjimečnými lidmi a říkal: „We love you“. Nabízí se tedy docela logická otázka: Kterému z těch výroků se dá věřit?

Jak svými výroky Donald Trump pomáhá, nebo spíš nepomáhá, své Republikánské straně? New York Times zveřejnili článek, podle kterého se v poslední době Trump radil o možnosti omilostnit sám sebe v posledních dnech svého mandátu. Mohlo jít o nějakou promyšlenou akcí? Anebo jde o tak impulzivního člověka, který nepřemýšlí nad důsledky svých prohlášení?

Výrok týdne najdete v audiozáznamu. Analyzují redaktor serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž, který se děním v USA zabývá dlouhodobě, a Anna Shavit, politoložka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. 

Dav protestujících vtrhl do amerického Kapitolu (Trump Supporters Storm US Capitol)
autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související