Hmyz není jen havěť, apelují vědci. I českou krajinu opylují hlavně divoké druhy
Ačkoliv je hmyz klíčový pro lidskou výživu i pro zdraví ekosystémů, bývá v ochraně přírody, zvláště pak mezi politiky, podceňovaný, píše v nové souhrnné studii mezinárodní tým vědců z Hong Kongu, Británie a z Česka. Poukazují na to, že už 30 let odborné studie upozorňují na význam ochrany hmyzu, ale v praxi se to zatím moc neprojevilo.
„O ochraně přírody se výrazně víc mluví, než jak se pak v reálu děje, malá vítězství se často staví jako obrovská,“ doplňuje pohled kolegů entomolog Lukáš Čížek. Souhrnný článek mezinárodní skupiny badatelů vyšel v odborném časopise Ecology and Evolution.
Paradoxně nejlépe klimatickou změnu snáší škůdci.
„Například do ochrany velryb se podle Jakuba Čížka investovalo politického kapitálu o mnoho víc. „Velryb je přitom relativně málo a neubývají zdaleka tak rychle jako hmyz,“ podotýká entomolog. Momentálně velryby dokonce přibývají.
Koroptve a zajíci
Odborník na otázky životního prostředí a zoolog Vojtěch Kotecký je optimističtější, míní, že v posledním desetiletí se povědomí veřejnosti o užitečnosti hmyzu v Česku změnilo k lepšímu.
Čtěte také
„Lidé rychle pochopili, že většinu opylování v naší krajině zajišťuje divoký hmyz,“ říká Kotecký. Podle něj takový přístup může přispět i ke změně v zemědělské politice.
Ve veřejné debatě málo zaznívá, že změnit zemědělskou politiku neznamená jen to, že by se do krajiny vracely koroptve a zajíci, ale že remízky, polní cesty a lesní průseky pomáhají také hmyzu.
„Koroptve a zajíci potřebují podobnou krajinu jako včely a motýly,“ doplňuje Lukáš Čížek. Různá pojetí ochrany biodiverzity, rozmanitosti živé přírody, se podle něj můžou doplňovat.
Pokles o polovinu
V jiné aktuální práci 70 badatelů z 19 zemí světa varuje před vlivy klimatické změny na hmyz. S odvoláním na řadu dřívějších studií varují, že pokud nedokážeme hmyz ochránit, odnese to i člověk.
Čtěte také
Předpokládají, že při oteplení o 3,2 stupně oproti roku 1990 se u téměř poloviny druhů hmyzu zmenší areál o polovinu, i víc. Lépe klimatickou změnu snáší škůdci, jsou totiž potravně takzvaní generalisté.
„U nás ve střední Evropě se ekosystémy nesestávají jen z vlků, jelenů a monumentálních stromů, ale i z nenápadné, drobné přírody, která skládá mozaiku života. Na ní my i zbytek přírody do velké míry závisíme,“ uzavírá Vojtěch Kotecký.
Proč bychom hmyz neměli brát jen jako havěť? Jak na hmyz působí klimatická změna? Co dělá les nebo prales i za lidské přítomnosti udržitelným? Poslechněte si celou Laboratoř. Debatují entomolog Lukáš Čížek a odborník na životní prostředí Vojtěch Kotecký, spoluúčinkuje herec Petr Vacek. Moderuje Martina Mašková.
Související
-
Motýlům svědčí louky u lesa, na polích se neuživí
O námluvách motýlů, jejich DNA v květech a důvodech, proč potřebují les. Debatují biologové Ondřej Sedláček a Lukáš Čížek a herec Lumír Olšovský.
-
Berušky z Číny pronikají do českých domácností. Klidně je vyhoďte, radí entomolog
Světlé a prosluněné fasády domů lákají slunéčka východní, kterým se také říká čínské berušky. Běžně v krajině vyhledávají štěrbiny, kde by se mohly schovat před mrazem.
-
Kdyby vymřel hmyz, vymře lidstvo. “Bez změny zemědělské politiky se neobejdeme,” soudí entomolog
Hmyz. Živočišný druh klíčový pro život na zemi. Odborníci ale roky upozorňují na to, že pomalu vymírá. Co za to může? A jak dlouho by lidstvo přežilo, kdyby zmizel?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.