Emu není nejhloupější pták na světě. Našel si originální cestu k potravě

1. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Mláďata emu hnědého v ZOO Praha | Foto: Petr Hamerník , ZOO Praha

Vědecké novinky, které odborníci vysvětlují a herci glosují

Emuové měli donedávna pověst nejhloupějších ptáků na světě. Vědci z Bristolu ale zjistili, že podobně jako další velcí opeřenci, nanduové, si někteří z nich poradí i se složitějšími úkoly. Jeden nandu dokázal využít novou a efektivní cestu, aby se dostal k potravě, která nenapadla ani experimentátory. Podobně, byť očekávaným způsobem, to zvládli emuové. Pštrosi tak úspěšní nebyli.

Výzkumů na velkých ptácích nebývá mnoho, možná i proto se jejich inteligence podceňovala. Je ale zřejmé, že v ptačí říši nejsou chytří zdaleka jen havranovití ptáci nebo někteří papoušci, o nichž to víme.

Nandu pampový - otec s mláďaty

Nanduové, emuové a pštrosi měli za úkol se dostat k potravě v kontejnerech, které obsahovaly několik kulatých komůrek. Ve druhé fázi museli pootočit plexisklem, aby nasměrovali otvor k některé z komůrek s potravou.

Pštrosi to za půlhodinu, kterou vědci určili, nezvládli, i když se pokus opakoval. Jeden nandu se ale ukázal jako zvlášť šikovný. „Přišel na to, že umí odšroubovat celou desku, a tak si zpřístupnil všechny komůrky najednou,“ líčí ornitoložka a ekoložka Tereza Petrusková.

„O jakém typu inteligenci mluvíme?“ navazuje ornitolog Zdeněk Vermouzek. Nejen lidé, ale i zvířata se totiž liší náturou, volí různé strategie přežití. Rovněž ptáci, kteří se pokusu zúčastnili, přistupovali k novým výzvám rozdílně.

„Někdy se hodí být opatrný. Přežijí spíš ti opatrní, a tak se zachová celý druh,“ doplňuje vědkyně. Jindy se osvědčí inovativní povahy, a tyto charakteristiky se u konkrétního druhu pořád mísí.

Vědci dál zkoumají evoluční historii velkých ptačích druhů, zvláště pak regionální rozdíly, které se v pokusu projevily. „Je důležité, v jakém prostředí žili. Třeba Afrika je tak stabilní, že tam pštrosi neměli potřebu se zdokonalovat,“ říká Vermouzek.

Martina Mašková (zcela vlevo), ornitoložka Tereza Petrusková, herečka Zuzana Vejvodová a ornitolog Zdeněk Vermouzek

Jak  inteligentní jsou velcí ptáci, jako je emu, nandu nebo pštros? Co víme o gramatice ptačího zpěvu? Může odradit ptačího predátora hadí kůže? Moderuje Martina Mašková. Debatují biologové Tereza Petrusková a Zdeněk Vermouzek, spoluúčinkuje herečka Zuzana Vejvodová. 

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.