Nová protéza ruky je citlivější než jiné. Dokáže otočit klíčem i vnímat bolest

15. březen 2025

Biomedicínští inženýři z univerzity Johnse Hopkinse vyvinuli robotickou ruku, která dokáže lépe rozpoznat a uchopit běžné předměty. Pohyb každého prstu řídí elastické klouby. Podněty jí dává umělá inteligence, která také vyhodnocuje její vjemy.

Cílem výzkumů je, aby náhrady končetin byly bezpečné, cenově dostupné a co nejobratnější. V tomto experimentu dokázala umělá ruka poměrně šikovně uchopit láhev s vodou, plyšové hračky pro děti nebo houbičky na nádobí.

„Zajímavé je, že zkombinovali takzvanou tuhou a měkkou robotiku a získali výhody obou,“ chválí pokus Petra Innemanová, chemička se specializací na životní prostředí.

Méně citlivosti by robotické ruce stačilo třeba na montážní lince v automobilce. Zároveň je zzařízena tak, aby víc unesla. V aktuálním experimentu naopak nosnost důležitá nebyla. Cílem byla co největší zručnost a citlivost k podnětům.

Skvělé materiály

Nová robotická ruka je třívrstvá, tvoří ji polymer na bázi gumy vyztužený vnitřní kostrou vytištěnou na 3D tiskárně. Na podněty reaguje dynamickým pohybem.

„Vyžaduje to velice koordinovanou akci senzorů. Použili skvělé materiály, které umožňují toto všechno dát dohromady,“ upozorňuje nanochemik Petr Cígler.

Díky kombinaci kvalitních metod a materiálů dokázala protéza lépe napodobit nejen samotný dotyk, ale třeba i vnímání bolesti.

Tato umělá ruka je flexibilnější než jiné a lépe rozpoznává strukturu předmětů.„Otočí klíčem v zámku, což je neuvěřitelné, nebo to k tomu aspoň směřuje,“ podotýká

„Využili AI k tomu, aby ruka mohla komunikovat a produkovat signály, které jsou podobné těm nervovým,“ zdůrazňuje Cígler. 

Jak dobře zvládá umělá ruka uchopit předměty? Proč se může ve stavebnictví hodit cement obohacený o přírodní látku? Vyplatilo by se vyrábět bio-molitan? Poslechněte si celou Laboratoř. Moderuje Martina Mašková, debatují chemici Petra Innemanová a Petr Cígler, spoluúčinkuje herečka a zpěvačka Iva Pazderková.

    Související