HLASUJTE: Podaří se Johnsonovi prosadit změny v brexitové smlouvě, nebo ne?

22. srpen 2019
Radiofórum

Německo upřednostňuje brexit s dohodou, bude ale připraveno i na možnost, že se jí dosáhnout nepodaří. 

Čtěte také

Po jednání s britským premiérem to uvedla kancléřka Angela Merkelová. Boris Johnson ještě před schůzkou uvedl, že Británie chce brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou. Co je třeba zrušit, je tzv. irská pojistka. Předseda britské vlády se dnes sejde i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Současnou verzi brexitové dohody třikrát odmítl britský parlament, a to právě kvůli Irsku a pojistce, která má po brexitu zabránit vzniku klasického hraničního režimu na hranici Irska a Severního Irska.

K brexitu má dojít 31. října 2019 – Johnson při svém nástupu Britům slíbil, že zemi z EU k tomuto datu vyvede, ať už s dohodou, nebo bez ní.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Podaří se Johnsovi prosadit změny v brexitové smlouvě? Donutí Johnson, z obavy z tvrdého brexitu, Unii, aby souhlasila s ústupky pro Británii? Proč Evropská unie trvá na zachování sporné irské pojistky?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související