Fico nabízí zničující stabilitu. I voliči vládních stran si přejí konec cirkusu, popisuje sociolog Vašečka

19. prosinec 2022

Slovenská vláda Eduarda Hegera ztratila důvěru parlamentu a od té chvíle Slováci spekulují, co bude dál. Předčasné volby jako řešení současné situace navrhuje i prezidentka Zuzana Čaputová, jak ale uvádí sociolog Michal Vašečka, nyní je odmítají dva hlavní aktéři vládní krize, strany OĽANO a SaS: „Argumentuje se ochranou demokracie na Slovensku. Je obava, že se vrátí Robert Fico a nastoupí cestou Maďarska.“

Na předčasných volbách trvá prezidentka Čaputová a stranám dala čas na dohodu do konce ledna. Pro konání předčasných voleb je podle Vašečky nutné změnit ústavu většinou 90 hlasů, kterou prý bude v parlamentu velmi obtížné nalézt, a následně stejnou většinou odhlasovat i předčasné volby.

Čtěte také

Lídři vládních stran Igor Matovič (OĽANO) a Richard Sulík (SaS), kteří si nemohli přijít na jméno, se nyní snaží najít novou většinu. Na stole je prý i spíše nepravděpodobná varianta, že by se do vlády vrátilo SaS, pokud by v ní nebyl Matovič.

Záležet bude i na tom, jak se zachová třetí klíčový hráč, předseda parlamentu a strany Jsme rodina Boris Kollár, který o předčasných volbách mluvil jako o samozřejmé záležitosti. „Domnívám se, že jakmile by se našla většina 76 hlasů, tak by se velmi rád přidal,“ soudí Vašečka.

Lidé váhají a přibývá nerozhodnutých, ale také nevoličů, a to i mezi prvovoliči. A to je nepříjemné.
Michal Vašečka

„Voliči bývalé vládní koalice si na jednu stranu přejí, aby celý ten cirkus už skončil, na druhou stranu je tu ale obrovská obava z návratu Roberta Fica. Lidé váhají a přibývá nerozhodnutých, ale také nevoličů, a to i mezi prvovoliči. A to je nepříjemné,“ zdůrazňuje sociolog.

Ať tedy vládnou zloději

Lidé na Slovensku podle Vašečky ztrácejí naději, že by volby mohly situaci zlepšit. Před minulými volbami byla mezi voliči silná poptávka po změně, a to i mezi příznivci do té doby vládnoucí sociální demokracie.

Lidé si neuvědomují, že ideální je spíš suchý úředník, který dělá dobrou práci.
Michal Vašečka

„Je to o stylu politiky, který se ukázal být problematický a nekompetentní. Pocit lidí je takový, že je možná lepší, když budou vládnout zloději než nekompetentní politici. Když se dostanete do takového stadia, tak je jasné, že ta země je ve špatném stavu,“ podotýká.

Vašečka se přitom pozastavuje nad tím, že svou vizi pro Slovensko nyní hodlá představit i premiér v demisi Eduard Heger: „To už je trošku trapné, jako kdyby zmeškal dva roky. Tehdy ta vize byla velmi jednoduchá – a mnozí se na to nachytali –, že stačí nekrást. To bylo hlavní heslo. To je ale velmi zjednodušující a v něčem infantilní.“

Čtěte také

„Ve vysílání jsme v sobotu viděli Roberta Fica jako konsenzuálního a zkušeného politika, který uklidňuje situaci. Jinými slovy ukázal voličům, že když bude u moci, tak se vrátí stabilita, byť bude zničující. A to je přesně to, po čem nemalá část voličů volá,“ popisuje.

Slovenský volič je prý emocionálnější než český, který se rozhoduje racionálněji. „Lidé si neuvědomují, že ideální je spíš suchý úředník, který dělá dobrou práci, protože charismatický lídr je s vyšší pravděpodobností psychopat. A je zde tendence volit autoritářského lídra a ani v příštích volbách to nebude jiné,“ uzavírá Vašečka.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.