Kamila Pešeková: Slovenský expremiér Fico byl zbaven obvinění. Zasáhla generální prokuratura

5. prosinec 2022

Slovenská generální prokuratura zrušila obvinění expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka ze založení zločinecké skupiny. Bývalí klíčoví slovenští politici čelili obvinění z korupce a zneužívání policie z doby, kdy byla jejich strana Smer u moci. I když je slovenská veřejnost zvyklá už na ledasco, obrat v hodně sledované kauze byl nečekaný.

Bývalého premiéra Fica a exministra vnitra Kaliňáka policie obvinila v dubnu 2022. Zatímco Kaliňák byl vzat na nějakou dobu do vazby, Fico s ohledem na poslaneckou imunitu zůstal na svobodě. Slovenský parlament později rozhodl o tom, že ho nevydá trestnímu stíhání. Jeho vyšetřování probíhalo dál na svobodě.

Čtěte také

Teď ale jakoby zatáhla slovenská generální prokuratura za pomyslnou záchrannou brzdu. Ze zákona má pravomoc zastavit trestní stíhání, pokud pro to shledává důvod, například podstatné pochybení, které mohlo ovlivnit rozhodnutí ve věci. Takto to definuje paragraf 363 slovenského trestního řádu, který nyní generální prokuratura využila.

Pod vedením Maroše Žilinky nejvyšší žalobci v minulosti už několikrát překvapivě zasáhli do kauz právě ve prospěch současné opoziční strany Smer. Za připomenutí také stojí, jak Žilinka v souladu s míněním opozice loni zpochybňoval uzavření obranné dohody Slovenska se Spojenými státy. Mezi šéfem Smeru a hlavním slovenským prokurátorem tak musí existovat přinejmenším jistá názorová spřízněnost.

Fico zpátky u moci?

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska tvrdí, že expremiér Fico otevřeně vyhrožuje soudcům, prokurátorům i vyšetřovatelům, že je po volbách všechny pozavírá. Není vyloučeno, že Fico počítá s tím, že mu při této snaze bude při ruce právě generální prokurátor Žilinka.

Čtěte také

Ve stejný den, kdy bylo oznámeno zastavení Ficova a Kaliňákova stíhání, vystoupila ve slovenském parlamentu prezidentka Zuzana Čaputová se svojí tradiční zprávou o stavu země. Pronesla svůj zatím nejkritičtější projev v roli hlavy státu. Uvedla mimo jiné, že pokud Slováci nebudou o demokracii bojovat, jsou poslední, kteří v ní žijí.

Prezidentka také kritizovala neschopnost současné vlády, která se podle ní projevuje v různých oblastech. Není jasné, zda v tu chvíli věděla, co generální prokuratura chystá. Ale velmi dobře vystihla situaci slovenské justice. Zatímco současná vládní koalice se pod vedením tehdejšího premiéra Igora Matoviče ujímala svých funkcí s velkou slávou a odhodláním bojovat proti korupci, dnes poznává, jak je to těžké.

Kamila Pešeková, komentátorka

V uplynulých měsících bylo zadrženo několik lidí, ať už politiků, nebo podnikatelů, kteří měli různé vazby na bývalou vládní garnituru. O co velkolepější bylo jejich zatýkání, o to dřív byli propuštěni na svobodu, případně také zbavení obvinění. Ve slovenské justici je stále ještě dost lidí, kteří jdou na ruku Ficovi nebo mají strach si ho pohněvat. Očekávají, že to nebude trvat dlouho a on se dostane zpátky k moci. Možná, že se tak bude na rozhodnutí generálního prokurátora Žilinky jednou vzpomínat jako na okamžik, kdy se začalo nad demokracií na Slovensku smrákat. 

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio