Slovensko ve velkém vyváželo do Ruska součástky, které vyhrávají války. Vůbec nemáme jistotu, že šlo jen o šlendrián, říká šéfredaktor Kostolný

11. listopad 2022

Slovenský Denník N má k dispozici seznam tisíců různých druhů zboží, které po vypuknutí války na Ukrajině celníci propustili přímo do Ruska. Jsou to součástky, které mohou být použity k výrobě těžkých zbraní. A podle šéfredaktora Matúše Kostolného tak také použity byly. „Berte to jako můj odhad, ale myslím, že použity byly všechny komponenty,“ říká v pořadu Osobnost Plus.

„Pracovali jsme na tom společně s kolegy z pražského Deníku N a jasně vyplývá, že naše slovenská pravidla jsou mnohem volnější, ledabylejší než česká. A zdá se, že i většiny zemí Evropské unie. Nemáme ale úplnou jistotu, že jde jen o nějaký šlendrián.“

Pod povrchem pouštíme tisíce a tisíce výrobků, které mohou Putinovi pomáhat ve válce.
Matúš Kostolný

„Slovensko totiž opakovaně ukazuje, že sice oficiálně stojí na straně Ukrajiny – chová se velmi příkladně a ústy prezidentky, premiéra, ministrů zahraničí nebo obrany Ukrajinu podporuje, Rusko vidí jako agresora –, ale pak někde pod povrchem pouštíme tisíce a tisíce výrobků, které mohou Putinovi pomáhat ve válce,“ shrnuje Kostolný.

Čtěte také

Poté, co novináři kauzu odkryli, z vlády se ozývá, že se vše musí nejdřív prověřit. „Z jejích reakcí ale bylo vidět, že to zjevně nevěděli – je zarážející, že to nevěděly ani slovenské tajné služby, které to pak nehlásily svým ministrům.“

„Přitom stačilo, aby to někdo prověřil a změnil systém kontrol a tyto věci, které se pak v Rusku stávají zbraněmi, se dál nevyvážely.“

Kostolný zároveň tvrdí, že slovenští politici v podtextu vlastně říkají, že i Německo nebo Francie, které také mají zbrojní průmysl, leccos do Ruska vyvážejí.

„Jsem ale přesvědčený, že jinde mají pořádek v tom, jaký je systém obchodu v době platností unijních sankcí.“

Letecké motory, ložiska

Celníci tak měli povolit vývoz leteckých motorů pro civilní letadla. „Evidentně nekontrolovali, kde to končí. Teď dost arogantně tvrdí, že to není jejich úkol zjišťovat – vyváží se to na adresu, která není v rozporu se sankcemi, a jdeme dál.“ Podobně to bylo i s ložisky.

„Ložiska jsou součástky, které vyhrávají války – před lety i dnes. A právě Slovensko je vyváželo ve velkém.“

Čtěte také

Naši sousedi nevyvážejí děla, kanóny nebo přímo zbraně. „Ale vyvážíme subkomponenty pro firmy, které jsou subdodavateli pro výrobce zbraní. Na to není potřeba hluboká investigativa a detektivní služba, abyste zjistili, kam to nakonec bude směřovat.“

Jediným ministrem, který od začátku tvrdí, že je všechno v pořádku, celníci pracují skvěle a nic se nestalo, je bývalý premiér a dnes ministr financí Igor Matovič, pod kterého tato agenda spadá. „To je zvláštní případ,“ nastiňuje šéfredaktor.

Igor Matovič? Destruktivní člověk, který poutá pozornost a umí jen útočit.
Matúš Kostolný

„A na naše slovenské poměry – a na poměry Matoviče – považuju jeho reakci stále ještě za přijatelnou,“ dodává.

„Je to ale destruktivní člověk, který poutá pozornost a umí jen útočit. Kope i v situacích, kdy by měl podávat ruku. Taky pouze kvůli němu na konci léta odešla z vlády jedna z koaličních stran – Slovenská národní strana (SNS).“  

Čtěte také

Jako ministr financí teď tvrdí, že finance jsou v lepší kondici než v minulosti. „Ale financím se velmi nevěnuje. Máme před sebou schvalování rozpočtu a nikdo neví, jak dopadne. Posledních několik týdnů se říká, že bude mít rozpočtové provizorium. V jiných zemích v době války, inflace a krize by to byla dramatická zpráva, ale ta naše vláda se snaží občany přesvědčit, že se nic neděje a jde jen o další politické téma,“ popisuje.

Podle agentury AKO.sk měl Igor Matovič ještě před 2,5 lety přízeň 65 procent voličů, nyní má podle Focus Agency pouhých osm procent.

„I na slovenské poměry je to výjimečné,“ hodnotí Kostolný. „Prošustroval vše, co měl, jen za dva roky, což se nepodařilo ještě nikomu jinému před ním. Momentálně je tak nepopulární, že jsou dokonce i slovenští fašisti pro lidi přijatelnější,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.