Expertka: Klimatické změny proměňují v Africe období dešťů. Pomáháme farmářům připravit se na sucho
Čeští odborníci brněnské Mendelovy univerzity už roky pomáhají v africké Zambii a Etiopii. „Neřekla bych, že farmáři dělají něco úplně špatně, spíš mají zažité tradiční způsoby například v krmení hospodářských zvířat, tedy krav nebo dojného skotu. Pracujeme s nimi, aby si dokázali připravit dostatek krmení na prodlužující se období sucha. Aby měla zvířata dostatek nutričně hodnotné potravy a mohla produkovat mléko po celý rok,“ vysvětluje Markéta Smrčková.
Klimatické změny se totiž už v Africe projevují. „Zambie je poměrně veliká země a každá oblast má jiné problémy,“ popisuje projektová manažerka Smrčková z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Někde je vody dost, ale jsou oblasti, kde je jí velký nedostatek.
„Období dešťů trvá přibližně od konce listopadu do března, pak přijde až osmiměsíční období sucha. Primárně jde o problém s vodou pro hospodářská zvířata, ale v některých oblastech je nedostatek i pro obyvatele,“ dodává v pořadu Hovory.
Čtěte také
Hlavní cíl odborníků z brněnské univerzity je zlepšení životního prostředí, obnova vodních zdrojů, rehabilitace hektarů půdy, budování zavlažovacích systémů nebo funkčních rybníků.
„U většiny projektů ať v Zambii nebo v Etiopii se věnujeme managementu krajiny. Protože se nestačí věnovat jen jednotlivým políčkům, jen zvířatům. Ale mění se období dešťů, což vychází z klimatických změn, a farmáři na to, co byli dřív zvyklí, už nemohou spoléhat. To je také důvod, proč se věnujeme i krajině kolem polí, která by měla být rehabilitována. Takže používáme protierozní opatření, zalesňování v Etiopii a rekultivaci půdy v západní provincii Zambie.“
Když budou mít mléko celý rok, uživí se
Příkladem může být mléčný průmysl. „Farmáři vozí mléko do mléčných družstev. Pokud mají krávy mléko po celý rok, tak lidé mají zaručený příjem po celý rok – a ne výkyvy mezi obdobími sucha a dešťů. Peníze pak mohou sloužit na vzdělání dětí nebo i investice do rozvoje farem,“ vysvětluje.
Čtěte také
Podvýživa dětí a nezaměstnanost jsou totiž asi ty největší problémy, které je tam třeba pomáhat řešit. „V Zambii je nejrozšířenější kukuřičná kaše, což je tam nejtypičtější jídlo. V chudších rodinách je to často jediný zdroj potravy. A nemusí jít jen o venkov, ale i o chudší hustě zalidněně městské oblasti, kde není tolik pracovních příležitostí. Takže podvýživa je poměrně velký problém.“
V zemi dětem pomáhá hned několik organizací. Mendelova univerzita na to jde trochu jinak, snaží se o zvýšení zemědělské produkce, o vetší diverzifikaci plodin a o zvýšení zdroje vápníků právě zvýšením produkce mléka.
„Pak tyto rodiny totiž mohou lépe vyživovat jak své děti, tak i sami sebe,“ dodává.
Nejrozšířenější plodinou je kukuřice, pak kasava neboli maniok, z jeho hlíz se vyrábí mouka nebo škrob.V západních provinciích, kde jsou velká a pravidelně zaplavovaná pole, roste rýže.
„Pěstuje se tam i hodně zeleniny. Potenciál je veliký, ale farmáři občas nemají vhodný přístup k semínkům, tedy k zemědělským vstupům. I o to se snažíme, aby se diverzifikovala strava o další plodiny,“ vysvětluje Markéta Smrčková.
Celý rozhovor pořadu Hovory najdete v audiozáznamu, ptala se Andrea Skalická.
Související
-
Po letech v Africe si víc vážím všeho, co máme doma, prozrazuje novinářka Zuzana Mukumayi
Zuzana Filipi Mukumayi žije v Africe 11 let. Pomáhala v uprchlickém táboře a dnes píše blog pro Radio Prague International, respektive seriál o Češkách v Africe.
-
Čeští experti se podílejí na operaci proti pašerákům gepardů v Africe. Zvířat tam zůstalo už jen pár
Americký časopis National Geographic se v nejnovějším čísle zaměřil na ochranu gepardů v zemích takzvaného Afrického rohu.
-
Iva Pekárková: Kakao pro Afriku
V Indii, v podhůří Himálaje, se už léta pěstují jablka. Podmínky jsou tam pro to ideální: nadmořská výška zkrotí subtropické teploty, monzuny zajistí vláhu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.