Po letech v Africe si víc vážím všeho, co máme doma, prozrazuje novinářka Zuzana Mukumayi

29. srpen 2021

Zuzana Filipi Mukumayi žije v Africe 11 let. Pomáhala v uprchlickém táboře a dnes píše blog pro Radio Prague International, respektive seriál o Češkách v Africe. 

Zuzana Filipi Mukumayi dnes se svým manželem a malým synem bydlí v druhém největším městě Zambie Kitwe. Práce v uprchlickém táboře jí změnila pohled na uprchlíky.

Čtěte také

„Člověk tam vyslechne naprosto neuvěřitelné příběhy. Víc si vážím toho, co máme. Luxus bereme jako samozřejmý,“ říká.

Taky jí ale vadí, že se z Afriky v západních médiích ukazuje jen chudoba a ne to dobré. Pohled na Afriku se snaží napravit nejrůznějšími články na vlastním blogu, nebo i pohledem českých žen, které se usadily a prosadily v nejrůznějších zemích Afriky. Po letech začala provozovat i poradenství pro ženy, které žijí v partnerství s cizincem.

Petr Vavrouška ji pro podcast Hovory na dálku vyzpovídal při dovolené v rodném Zlíně, což si můžete poslechnout v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.