Po letech v Africe si víc vážím všeho, co máme doma, prozrazuje novinářka Zuzana Mukumayi
Zuzana Filipi Mukumayi žije v Africe 11 let. Pomáhala v uprchlickém táboře a dnes píše blog pro Radio Prague International, respektive seriál o Češkách v Africe.
Zuzana Filipi Mukumayi dnes se svým manželem a malým synem bydlí v druhém největším městě Zambie Kitwe. Práce v uprchlickém táboře jí změnila pohled na uprchlíky.
Čtěte také
„Člověk tam vyslechne naprosto neuvěřitelné příběhy. Víc si vážím toho, co máme. Luxus bereme jako samozřejmý,“ říká.
Taky jí ale vadí, že se z Afriky v západních médiích ukazuje jen chudoba a ne to dobré. Pohled na Afriku se snaží napravit nejrůznějšími články na vlastním blogu, nebo i pohledem českých žen, které se usadily a prosadily v nejrůznějších zemích Afriky. Po letech začala provozovat i poradenství pro ženy, které žijí v partnerství s cizincem.
Petr Vavrouška ji pro podcast Hovory na dálku vyzpovídal při dovolené v rodném Zlíně, což si můžete poslechnout v audiozáznamu.
Související
-
Navrhuje stavebnice Lego. „Jsem zastydlé dítě, asi jsem nikdy nevyrostl,“ přiznává Milan Reindl
Co dělat, když v krabici zůstane několik kostek navíc? „Pokud to nejsou žádné větší díly jako ozubená kola, tak se nemusíte bát. Té drobotiny dáváme trochu navíc.“
-
Žije v Singapuru, její děti se učí čínsky. „Dopředu mě žene vnitřní touha,“ říká finanční analytička
„Hnala mne touha za poznáním, něco objevovat, pouštět se do nových projektů, vnitřní touha se někam posunout,“ bilancuje svůj úspěch Jana Andonegui Sehnalová.
-
Staví katedrály 21. století. „Ať můj mrakodrap zboří, přijde něco kvalitnějšího,“ říká Le Peutrec
„Mrakodrapy jsou katedrály 21. století. Je to spojnice mezi nebem a zemí. Světové velmoci tím demonstrují svou ekonomickou sílu,“ myslí si architektka Eva Le Peutrec.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.