Při těžbě, přepravě a skladování ropy nebo plynu uniká ročně do povětří metan za miliardy korun

Poslechněte si celé Zaostřeno Jana Kaliby
V Česku každý rok uniká přibližně miliarda korun doslova do povětří, možná je to mnohem víc. Řeč je o emisích metanu z průmyslových zařízení hlavně v uhelné, plynové a ropné energetice.
Metan je přitom plyn, který se dá dobře zpeněžit, jde také o velmi silný skleníkový plyn, který významně přispívá ke změně klimatu. Podle vědců globální emise metanu přispěly nejméně k pětině současného oteplení, nedaří se je ale výrazně omezit. Přitom by šlo o rychlou a efektivní metodu, jak řešit změnu klimatu.
Mezinárodní nevládní organizace Clean Air Task Force se snaží o snižování emisí metanu ve všech sektorech.
V poslední době monitorovali úniky plynů, které lidským okem nejdou postřehnout, ale na termokameře vypadají jako kouřící komín. Jde přitom o ropné vrty, různé nádrže a velké nadzemí sběrné středisko ropy – zařízení Moravských naftových dolů v Dambořicích, ale nejen tam.
Proč v Česku metan běžně uniká při těžbě, přepravě a skladování ropy či plynu, i když to evropská legislativa od loňska zakazuje? Jak to vysvětlují firmy a jak český stát bude dodržování pravidel vymáhat? A jak jsme na tom s omezováním emisí metanu celosvětově?
Poslechněte si celé Zaostřeno Jana Kaliby.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.