Mikrobi v kůře pomáhají odstraňovat metan z atmosféry, zjistila nedávná studie

2. srpen 2024

Mikrobi v kůře stromů jsou důležité při odstraňování metanu z atmosféry. Studie objevila, že úroveň absorpce metanu je nejvyšší v tropických lesích. Pravděpodobně to je díky tomu, že mikrobům je nejlépe v teple a vlhku a podmínky pralesa jim tak vyhovují.

Metan je skleníkový plyn 28krát silnější než oxid uhličitý. Je produktem zemědělství a spalování fosilních paliv. Podle průzkumů je zodpovědný za 30% globálního oteplování. Jeho emise v současnosti rostou nejrychleji od 80. let 20. století. V atmosféře však oproti oxidu uhličitému zůstává kratší dobu. Zjistili to vědci z Birminghamské univerzity. O jejich nové studii informoval zpravodajský server The Guardian.

Dřív se mělo za to, že půda je jediným suchozemským pohlcovačem metanu. Bakterie v půdě jsou totiž schopny tento skleníkový plyn vstřebat, rozložit a využít jako zdroj energie. Studie vědců z Birminghamské univerzity uveřejněná v časopise Nature ale ukazuje, že mikrobi v kůře stromů to zvládají taky.

Tým pod vedením profesora Vincenta Gauciho zkoumal úroveň absorpce metanu v tropických lesích v Amazonii a Panamě, v listnatých lesích mírného pásma ve Wytham Woods v Oxfordshire v Británii a v jehličnatých lesích severního pásma ve Švédsku.

Klimatická konference OSN (COP26), která se konala v roce 2021 ve skotském Glasgow, si mimo jiné stanovila za cíl snížit emise metanu o 30 procent do konce tohoto desetiletí. Aby se tohoto cíle podařilo dosáhnout, je podle profesora Gauciho nutné sázet další stromy a snížit odlesňování.

  • Za milion Evropanem. Podvodníci nabízejí na internetu slovinské občanství

    28. červenec 2025
    Pas, Slovinsko, ilustrační, EU

    Občanství, identifikační číslo, pas i občanský průkaz za 30 tisíc eur, to je nabídka společnosti Global Citizen Pass. Lidem z mimoevropských zemí přes Instagram nabízí rychlé získání všech potřebných dokladů a díky tomu i nový život v Evropské unii. Samozřejmě se ale jedná o podvod.

    Ceník firmy Global Citizen Pass získala slovinská veřejnoprávní Radiotelevizija Slovenija. Kromě základního balíčku je v nabídce taky služba TOP, která kromě zmíněného zahrnuje taky řidičský průkaz, založení bankovního účtu a firmy na území Slovinska. To vše za 40 tisíc eur. Nejdražší VIP balíček s cenovkou 60 tisíc eur, což je v přepočtu asi 1,5 milionu korun, slibuje ještě zdravotní pojištění, letenku a ubytování v 5hvězdičkovém hotelu.

    Ve Slovinsku ale platí podobně přísná pravidla pro získání občanství, jako v Česku. Každý uchazeč musí v zemi před podáním žádosti v zemi žít, zrychlená naturalizace se přiznává jen nejbližším příbuzným nebo třeba vrcholovým sportovcům. Policie už proto proti Global Citizen Pass zasahuje. Kontaktovala právníky, které podvodníci uvádějí jako kontaktní osoby ve Slovinsku. Žádný z nich podle RTV SLO o těchto praktikách nevěděl. Kromě Lublaně má mít firma údajně zastoupení i v Německu, Itálii, Francii, Švédsku, Bulharsku, Rumunsku a na Kypru.

    Služby Global Citizen Pass propaguje třeba nigerijský server o technologiích Nigeria Communications Week. Popisuje výhody toho, že slovinský pas zároveň zaručuje evropské občanství a možnost cestovat do víc než 180 zemí světa. Tamní pas je podle RTV SLO 10. nejsilnější na světě, pro srovnání, ten český je podle Hospodářské komory na 7. příčce. Nechybí ani pozitivní recenze údajných klientů, kteří si chválí rychlé vyřízení, vstřícnost agentů z GCP i nový život v Unii. Právě Afriku a země Arabského světa se firma orientuje.   

  • Aerolinky bojují se stále častějšími turbulencemi. Letadla dostávají odolnější křídla

    28. červenec 2025
    Letadlo (ilustrační foto)

    Piloti se musejí stále častěji vyrovnávat s nepříjemnými otřesy při letu. Podle meteorologických dat Univerzity v Readingu se četnost turbulencí od roku 1979 zvýšila o 55 procent. A do 50. let tohoto století se může frekvence ještě ztrojnásobit. Může za to globální klimatická změna. Nejnebezpečněji by mohlo být na trase mezi východní Asií a severním Atlantikem. Výrobci letadel proto přicházejí s řešeními, jak se turbulencím vyhnout.

    Na snahy konstruktérů upozorňuje britská veřejnoprávní BBC. Rakouská firma Turbulence Solutions vyvinula speciální klapky, díky kterým se křídla letounů dají lépe naklápět. Vzduch se od nich neodráží tak prudce jako od současných křídel. Podle jejího vlastníka Andráse Galffyho technologie připomíná ptačí křídla. Zatím silnější křídla zkoušeli jen na menších strojích, podle Gallfyho ale stejný zlepšovák půjde uplatnit i u velkých dopravních letadel.

    „Rozhodně nehrozí, že by začala letadla padat z nebe,“ řekl CNN profesor atmosférických věd z Readingu Paul Williams. „Jsou konstruovaná podle velmi přísných norem a dokážou odolat i nejhorším turbulencím. A to i v budoucnu.“ Otřesy ale znepříjemňují cestování pasažérům a práci stevardům. Není výjimkou, že se někdo z posádky poraní.

    Tak jako do mnoha jiných aspektů lidského života i do boje s turbulencemi začíná promlouvat umělá inteligence. Podle BBC pracují vědci z Barcelona Supercomputing institute na systému AI, který dokáže odhadnout jinak nepředvídatelné proudy větru a navrhne trasu, kudy co nejhladčeji proletět. Pro lidi je totiž velmi těžké toky vzduchu pochopit.

  • Spojené státy zažívají návrat telefonních budek, pomáhají v oblastech bez signálu

    28. červenec 2025
    Telefonní budka, USA, Vermont

    V Česku už několik let nefungují, zatímco v americkém státě Vermont zažívají renesanci. Telefonní automaty dřív pro řadu lidí znamenaly jedinou možnost, jak se spojit se světem. Totéž platí i teď pro obyvatele obce North Tunbridge na severovýchodě Spojených států.

    Podle serveru Good News Network za projektem stojí letecký inženýr Patrick Schlott. Uprostřed lesů, kde sám žije, lidem nefungují mobily. „Jednoho dne jsem si řekl, wow, vždyť v okruhu 16 kilometrů není žádný signál,“ řekl Schlott. Do této hluché oblasti proto nainstaloval několik starých telefonních budek, které za 100 až 500 dolarů nakupuje na internetu nebo bleších trzích.

    Schlott agentuře AP řekl, že jeho telefony fungují zdarma, bere projekt jako veřejnou službu. Každý automat je připojený ke kabelovému internetu i telefonní lince. Signál se přenáší analogově, takzvaně po drátě. V případě, že by něco nefungovalo, stačí vytočit 0 a automat se spojí se Schlottovým mobilem, sám říká, že je něco jako někdejší spojovatel.

    „Cítím se bezpečněji. Když jsou děti venku, můžou se dostat do nějaké nouzové situace. Ten telefon jim může pomoci. Myslím si, že je to skvělá služba,“ řekla AP Hannah McClainová. Provozovatel za každou budku ze svého platí měsíčně 2 až 3 dolary, zhruba na 5 dolarů pak vyjdou všechny hovory. Rád by bezplatný provoz zachoval dál, hledá ale i sponzory s tím, jak se služba rozšiřuje po Vermontu.

  • Žena dostala pokutu za svou zahrádku. Vypadá příšerně, tvrdí místní úřady

    25. červenec 2025
    Trávník

    Obyvatelka Long Islandu obdržela pokutu poté, co místo tradičního trávníku vysázela původní rostliny, čímž vyvolala debatu o významech estetiky a ekologické udržitelnosti. Její zahrada se stala magnetem pro hmyz i ptactvo, ale i terčem místních úřadů.

    Xilin Zhang předělala svůj přední trávník ve vesnici New Hyde Park a osázela ho původními rostlinami. Podle úředníků je příliš ošklivý a porušuje obecní předpisy. „Vypadá to velmi přirozeně,“ cituje ženu CBS News. „Přilétá sem spousta motýlů, včel a ptáků... Není to jen nějaká tráva, která nic nedělá,“ brání se Zhang.

    Podle úřadů je ale její zahrada v rozporu s místními předpisy. Žena proto obdržela předvolání a pokutu ve výši téměř 42 tisíc korun. Kromě toho se dočkala nelichotivých reakcí i ze strany starosty Christophera Devane: „Když je něco tak odpudivé, musíte to nazvat pravým jménem. Ta zahrada před domem vypadá příšerně.“ Po čtyřech soudních jednáních dosáhla vesnice a Zhang kompromisu. Žaloba byla nakonec zamítnuta, rostliny na její zahradě však nesmí přesáhnout 120 centimetrů.

    Zastánci původních rostlin v Port Washingtonu na severním pobřeží Long Islandu už před lety zahájili kampaň, jejímž cílem je přimět obyvatele předměstí, aby se zbavili svých trávníků. Zahrady, jakou má právě Zhang, mají podle nich mnohem větší výhody. S místními komunitami spolupracuje například organizace ReWild Long. Jejím cílem je chránit a zlepšovat biologickou rozmanitost, odolnost a zdraví regionálních ekosystémů. S distribucí původních rostlin pomáhá v rámci svého programu „Native to Long Island“. V něm zahradníkům a maloobchodníkům pomáhá vybírat původní rostliny, které podporují místní ptáky, motýly a zdravější životní prostředí.

  • Německo vyvíjí špionážní šváby. Start-up projekt kombinuje AI a živé organismy

    25. červenec 2025
    Německá společnost SWARM Biotactics se specializuje na vývoj bio-robotických systémů, které spojují živé hmyzí organismy s pokročilou elektronikou, čímž vytváří plně ovladatelné šváby určené pro mise s kritickými požadavky

    Německo vyvíjí špionážní šváby vybavené umělou inteligencí, kteří by měli přinést revoluci do vojenského průzkumu a monitorování bojiště. Tito mikrorobotičtí průzkumníci slibují efektivnější sběr dat a nové taktické možnosti.

    Německá vláda kancléře Friedricha Merze považuje umělou inteligenci a start-up technologie za klíčové prvky své obranné strategie. Výrazně proto redukuje byrokracii, aby umožnila start-upům přímý přístup k nejvyšším vojenským strukturám, píše Reuters. V reakci na nejistotu americké vojenské podpory plánuje Německo do roku 2029 téměř ztrojnásobit svůj obranný rozpočet na zhruba 162 miliard eur ročně, přičemž velká část těchto prostředků má být investována do modernizace a inovace vojenských technologií. Mezi novými německými obrannými start-upy, jako jsou například firmy Helsing nebo SWARM Biotactics, vznikají pokročilé projekty zahrnující tankové AI roboty, bezpilotní mini ponorky i bojové špionážní šváby. Nový návrh zákona o zadávání veřejných zakázek, schválený vládou, má navíc usnadnit přístup finančně oslabených start-upů k tendrům tím, že umožní poskytování záloh na platby.

    Německá společnost SWARM Biotactics se specializuje na vývoj bio-robotických systémů, které spojují živé hmyzí organismy s pokročilou elektronikou, čímž vytváří plně ovladatelné šváby určené pro mise s kritickými požadavky. Tito mikrorobotičtí brouci, vybavení senzory a umělou inteligencí, by sloužili jako miniaturní průzkumníci schopní sbírat a přenášet data z prostředí, jež jsou často nepřístupná klasickým technologiím, vysvětluje samotná firma.

    Kombinace biologických vlastností hmyzu s pokročilou technologií jim umožňuje lepší adaptaci a odolnost v náročných podmínkách, což představuje zásadní inovaci v oblasti vojenského i civilního průzkumu. Nedávné investice ve výši 13 milionů eur umožňují společnosti SWARM Biotactics posunout tyto technologie z laboratoří přímo do terénu.

  • Trump v posteli se Satanem. Nový díl South Parku rozčílil Bílý dům

    25. červenec 2025
    Ze seriálu South Park

    Bílý dům ostře zareagoval na premiéru epizody 27. série South Parku, která si utahuje z prezidenta Donalda Trumpa. Tvůrci animovaného seriálu si ale z kritiky těžkou hlavu nedělají.

    Premiéra nové epizody South Parku se soustředí na amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho tažení proti těm, kteří ho veřejně kritizují. Shrnutí prvního dílu nejnovější řady přinesl server Variety. Městečko South Park se v něm postaví na odpor šéfovi Bílého domu. Během protestu sestoupí z nebes Ježíš Kristus, který místo očekávané podpory přináší varování – pokud obyvatelé nepřestanou, South Park bude „zrušen“. Odkazuje přitom na nedávné mimosoudní vyrovnání pořadu 60 Minutes jako důkaz, že si s Trumpem není radno zahrávat. V jedné z nejvíce diskutovaných scén se Trump svlékne v ložnici Bílého domu a vleze do postele za Satanem s náznakem sexuální nabídky. Satan ho odmítne a při pohledu pod přikrývku reaguje: „Nic nevidím, je to tak malý.“

    Epizoda, odvysílaná 23. července, vyvolala ostrou reakci Bílého domu. „Tento pořad už více než 20 let není relevantní a visí na vlásku díky neinspirativním nápadům v zoufalé snaze upoutat pozornost,“ uvedla v prohlášení pro Variety mluvčí Bílého domu Taylor Rogers. Zároveň zkritizovala i postoj politické levice: „Roky kritizovali seriál South Park za to, co označovali za „urážlivý“ obsah, ale najednou tento seriál chválí. Stejně jako tvůrci South Parku, ani levice nemá autentický nebo originální obsah, což je důvod, proč jejich popularita padá na historické minimum.“

    Tvůrci seriálu Trey Parker a Matt Stone reagovali na kritiku během panelu na San Diego Comic‑Conu. Parker s kamennou tváří sarkasticky poznamenal: „Hluboce se omlouváme.“ Během diskuze také přiznal, že producenti epizody zvažovali určitou cenzuru. „Řekli: ‚Dobře, ale penis rozostříme‘, a já jsem odpověděl: ‚Ne, penis nerozostříte‘,“ pobavil publikum Parker, jak zaznamenal britský Guardian.

    Premiéra se také zaměřila na společnost Paramount a její nedávné vyrovnání s Trumpem ve výši 16 milionů dolarů – jen několik hodin poté, co Parker a Stone s Paramountem podepsali pětiletou smlouvu v hodnotě 1,5 miliardy. Ta zahrnuje produkci 50 nových epizod a práva na streamování předchozích sezón. Se společností a budoucími majiteli Skydance vedli Trey Parker a Matt napjatá jednání ohledně streamovacích práv. Nový kontrakt přinese South Park poprvé na platformu Paramount+ v USA a zajistí produkci 10 epizod ročně. Podle Hollywood Reporter se ale původně plánovala desetiletá smlouva za 3 miliardy dolarů, kterou však Skydance kvůli nejistotám na trhu se streamováním odmítl schválit.

  • Vládní lasery nebo hurikány jako zbraně. Dezinformace o extrémním počasí se na sítích šíří rychleji než výstrahy, tvrdí studie

    24. červenec 2025
    Extrémní počasí

    Když Kalifornii zasáhnou požáry nebo se přes USA přežene hurikán, většina lidí by asi čekala, že algoritmy sociálních sítí dají přednost informacím o evakuaci nebo krizových instrukcích. Realita je ale opačná – podle nové studie britské neziskovky Centre for Countering Digital Hate (CCDH) dostávají přednost konspirační teorie.

    Výzkumníci během hurikánů Helene a Milton nebo požárů v Los Angeles analyzovali stovky příspěvků. Mezi nejčastěji sdílená patřila tvrzení, že hurikány byly „vládní zbraně“ a že požáry zapálily „tajné lasery“. Jiné příspěvky lživě tvrdily, že humanitární pomoc dostávají výhradně migranti, nebo nabízely falešné odkazy na pomoc od státu. Píše o tom server Euronews.

    Platformy jako Facebook, Instagram, X (dříve Twitter) a YouTube podle autorů studie proti falešným zprávám prakticky nezasahují. Například X podle analýzy neoznačila až 99 % zkoumaných dezinformací žádným komentářem, YouTube pak vůbec žádnou. Naopak – příspěvky s dezinformacemi platformy často posilují pomocí algoritmů a profitují z nich přes reklamu.

    „Tohle není chyba systému. Je to jeho podstata,“ říká ředitel CCDH Imran Ahmed. „Sociální sítě vydělávají na polarizaci společnosti, strachu a hněvu. A klimatické katastrofy jsou skvělým spouštěčem.“

    Podle studie navíc většinu nepravdivých příspěvků sdílejí ověření uživatelé – tedy ti, jejichž příspěvky algoritmy často upřednostňují. Během požárů v Los Angeles měl například konspirační influencer Alex Jones větší dosah než Federální agentura pro krizové řízení, Los Angeles Times a deset dalších úřadů a velkých médií dohromady.

    „Dezinformace o klimatu zabíjejí,“ varuje novinář Sam Bright z organizace DeSmog. „A čím častější bude extrémní počasí, tím víc prostoru pro lži vznikne.“

  • Z domku na předměstí vedl diplomatickou misi. Všechno bylo falešné – kromě peněz, které inkasoval

    24. červenec 2025
    Budova

    Pronajatý dům na předměstí Dillí, vlajky cizích států na fasádě, luxusní vozy s diplomatickými značkami a kancelář, která připomínala skutečnou ambasádu. Ind Harshvardhan Jain si devět let hrál na diplomata fiktivní země jménem Westarctica – a za falešné úřední úkony vybíral od důvěřivých lidí peníze.

    Podle policie se Jain vydával za zástupce mikronárodů – tedy oficiálně neuznaných entit jako jsou Westarctica, Seborga nebo Londonia. Nabízel falešná víza, „konzulární služby“, práci v zahraničí i uznání dokumentů. Aby působil důvěryhodně, používal desítky padělků: diplomatické pasy, razítka, a dokonce i novinářský průkaz. Jak píše server AP News, na zdech kanceláře visely fotky, na kterých pózuje vedle politiků, digitálně upravené tak, aby vypadal jako skutečný velvyslanec.

    Když do jeho domu v Ghaziabadu ve státě Uttarpradéš vstoupila speciální jednotka policie, objevila také přes 4,5 milionu rupií v hotovosti (zhruba 1 milion Kč), další peníze v různých zahraničních měnách, čtyři vozy s nepravými diplomatickými SPZ, zfalšované dokumenty z více než 30 zemí i techniku sloužící k výrobě padělků. Vše nasvědčuje tomu, že Jain část klientů získal přes síť kontaktů, jiné nalákal na zdánlivě autentické oficiální prostředí.

    Vyšetřovatelé podle serveru Hindustan Times zároveň prověřují, jestli nezákonně získané peníze neodkláněl do zahraničí přes síť nastrčených firem. Podle policie mohl využívat tzv. hawala systém – neformální způsob převodu peněz, který funguje mimo banky, často bez písemných záznamů.

    Harshvardhan Jain teď čelí obvinění z podvodu, padělání dokumentů, praní špinavých peněz a vydávání se za veřejného činitele. Kolik let stráví ve vězení se zatím neví. Jisté ale je, že jde o jeden z nejbizarnějších případů zneužití diplomatických symbolů a vizuálů v moderních indických dějinách.

  • Jsem v pekárně, sleduj mě dál: Proč si čím dál víc párů zapíná sdílení polohy

    24. červenec 2025
    Lokace

    Důkaz důvěry, nebo začátek stalkingu? Vzájemné sdílení polohy přes aplikace jako Find My nebo Life360 si dnes aktivuje stále víc párů. Pro někoho je to projev blízkosti, pro jiného digitální klec. A někteří se bojí, že když funkci vypnou, budou vypadat jako nevěrníci.

    „Když si vypnu sdílení polohy, bude si myslet, že jí chci být nevěrný.“ Tuhle obavu popsal jeden z respondentů nového článku britského deníku The Guardian, který se se věnuje rostoucímu trendu: partneři si navzájem zapínají sledování přes mobil.

    Díky aplikacím jako Find My, Snap Maps nebo Life360 můžete kdykoliv vidět, kde se váš partner právě nachází – jestli už je doma, na cestě, nebo ve vaší oblíbené pekárně. Někteří to vnímají jako běžnou součást vztahu. Jiní ale varují: to, co začíná jako praktická funkce pro bezpečí nebo domluvu, může rychle sklouznout k přílišné kontrole.

    Terapeutky, které Guardian oslovil, se shodují: klíčové je, jak o tom dvojice mluví. „Sdílení může fungovat jako projev důvěry – ale současně i nátlak. I když ho jeden z páru používá k uklidnění svých úzkostí, ve druhém to může vyvolat přesný opak,“ říká Joanna Harrison. Sdílení navíc podle ní ubírá i na romantice – protože zmizí moment překvapení. Už nedočkavě nečekáte na partnerův příchod, protože zkrátka víte, že za 4 minuty a 30 sekund dorazí.

    Jak zjistili odborníci, nejmladší generace je ale zvyklá sdílet online téměř vše. Podle průzkumu v Austrálii považuje téměř každý pátý člověk ve věku 18–24 let sledování polohy partnera za normální. Naopak starší mileniálové nebo generace X k podobnému sdílení přistupují zdrženlivěji. A online zpřístupnění polohy přináší i další dilemata: Někteří se bojí, že když sdílení vypnou, partner nebo partnerka si to vyloží jako známku podezřelého chování – třeba že něco skrývají. Jiní zas raději nechávají sdílení vypnuté, aby nebyli v pokušení – například nesledovali, kde se pohybuje jejich ex.

    „Sledování polohy může být pohodlné, ale pohodlí není totéž co důvěra,“ uzavírá terapeutka Nedra Glover Tawwab. Otázka podle ní nezní, jestli sdílíte polohu, ale proč to děláte.