Lesnatá koalice G-Zero. Surinam, Bhútán, Panama a Madagaskar založily spolek zemí s nulovými emisemi
Čtyři rozvojové země na letošní klimatické konferenci OSN COP29 založily společnou skupinu klimaticky neutrálních států. Chtějí tak vyzvat zbytek světa, aby se k nim co nejdřív připojil a do ovzduší nevypouštěl víc emisí skleníkových plynů, než příroda dokáže zachytit. Do skupiny klimaticky neutrálních zemí G-Zero – tedy G Nula – patří Bhútán, Madagaskar, Panama a Surinam. Všechny mají společné rozsáhlé lesy a nedotčenou přírodu. Každá je pak sama o sobě unikátní.
Jen několika státům uhlíková rovnice už teď vychází negativně. Tedy tak, že vypustí méně emisí skleníkových plynů, než zachytí. Ministr životního prostředí ze Surinamu – tedy jednoho ze zakládajících členů – Marciano Dasai zdůrazňuje, že právě jeho zemi se to daří a pomáhají tak celému svět. A to přestože těží bauxit, zlato a čtyřicet let také ropu.
„A přesto jsme uhlíkově neutrální. Ten hlavní důvod je, že jsem velmi zalesněnou zemí. Les pokrývá víc než 90 procent našeho území,“ dodává Dasai.
Surinam je tak nejzalesněnější zemí světa. Ale podobně jako další amazonské země se také potýká s nelegální těžbou dřeva a zlata.
„V poslední době narůstá nelegální těžba dřeva. Bojují proti tomu domorodci z kmene Saamaka,“ říká slovenský cestovatel a fotograf Michal Hertlík, který Surinam nedávno navštívil. Kmen obývá území o velikosti 4 milionů hektarů, naprostou většinu tvoří nedotknutý panenský prales.
Čtěte také
I díky tomu průměrná globální teplota nestoupá tak rychle, jak by ukazovaly ty nejhorší klimatické scénáře. Zároveň se ale světu stále nedaří emise skleníkových plynů snižovat a zachytávat tak, aby se vyhnul alespoň některým ničivým dopadům klimatické změny. I proto chtějí být země, které jsou klimaticky neutrální, na mezinárodní scéně hlasitější
„Všechny země se zavázaly, že budou v budoucnosti uhlíkově neutrální. Tady máte čtyři země, které už uhlíkově neutrální jsou. Měli bychom být uznaní. Chceme tuto platformu – to spojení naši hlasů – využít k tomu, abychom zbytku světa řekly, že se také mají stát uhlíkově neutrálními,“ vysvětloval po založení skupiny na letošní klimatické konferenci OSN COP29 v ázerbajdžánském Baku premiér Bhútánského království Tshering Tobgay.
V klimaticky neutrální ekonomice je bilance emisí skleníkových plynů neutrální, zní základní poučka klimatické neutrality.
Čtěte také
Ta podle definice Evropské unie znamená, „že množství emisí skleníkových plynů vznikajících v důsledku lidské činnosti se v atmosféře výrazně omezí. Ty emise, jejichž odstranění je obtížné, se vykompenzují pohlcením uhlíku získaným z atmosféry buď přirozeně prostřednictvím vegetace, nebo mechanickými prostředky.“
Má se tak zajistit, že například spalování fosilních paliv nebude mít na klimatický systém významný dopad. Evropská unie směřuje ke klimatické neutralitě do roku 2050. Podobný cíl má i většina dalších zemí světa.
Síla spojenectví
Nejen na klimatických konferencích je běžné, že státy vyjednávají ve větších celcích. Známe třeba skupinu G7 – sedmi největších ekonomicky vyspělých států světa. Nebo její rozšířenou verzi G20. Pod názvem G77 zase vyjednává volná koalice rozvojových zemí včetně Číny. Zakládajícími členy bylo 77 států, ale od doby svého založení se organizace rozrostla na víc než 130 členů.
Bhútánský premiér doufá, že se skupina G-Zero bude dál rozrůstat. „Máme jen jedno kritérium pro členství – musíte být uhlíkově neutrální. Náš cíl je mít co nejvíc členů. To by totiž znamenalo, že mnohem více zemí je uhlíkově neutrální,“ vysvětlil bhútánský premiér Tobgay.
Jaké dopady klimatické změny státy ze skupiny G-Zero pozorují? Plánuje Surinam rozšířit těžbu ropy a plynu? Jak moc jsou pralesy v Surinamu ohrožené? Uslyšíte v pořadu Za obzorem, který připravila Jana Karasová.
Související
-
Byznys už se zajímá o změnu klimatu. Nejde mu o emise, ale o konkurenceschopnost, říká expertka
Investice do klimatických opatření považuje Romana Jungwirth Březovská za prospěšné pro ekonomiku. Alternativou je totiž investovat do systému, který už není udržitelný.
-
V Česku může být mnohem víc solárů a větrníků. Zatím jsme jen neměli vůli, říká šéf Fakt o klimatu
„Mohli bychom mít desetinásobný výkon větrných elektráren, není to tak, že by tady nefoukalo. Prostě jsme se nerozhodli je postavit,“ říká ředitel projektu Fakta o klimatu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.