Martin Fendrych: Máme snad jásat nad rozvolněním pravidel pro emise automobilů?
Výrobci aut zřejmě minulý čtvrtek zajásali. Evropský parlament schválil návrh zákona Evropské komise o zmírnění pokut pro evropské výrobce automobilů. Zákon zpomalí snižování emisí aut.
Jejich výrobcům umožní, aby zprůměrovali limity za tři roky po sobě. To znamená, že když firma překročí předepsané emisní limity v roce 2025, může je snížit ve dvou dalších letech a pokuta jí bude hrozit jedině tehdy, pokud limit překročí průměr za celé tři roky. Automobilky tak dostaly víc času na to, aby nová auta méně znečišťovala.
Čtěte také
Hurá? Máme jásat i my?
Jak kdo. Letos v únoru oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), že Česko navrhlo Evropské komisi ještě větší zmírnění požadavků na snížení emisí. Český návrh žádal, aby automobilky vykazovaly plnění emisních limitů dokonce za pětileté období, ne každý rok. Případné pokuty by se pak byly vyměřovaly až po pěti letech, tedy až po roce 2029. Během tohoto pětiletého období se měly emise snížit o 15 procent.
Odtud plyne, že ODS asi nově přijatému oslabení pravidel pro emise aut netleská, ale říká si, že „lepší něco než nic“. Hlavně že byl ten nenáviděný Green Deal, ten strašák konzervativců, oslaben.
Letošní léto má být extrémní
Jak se má na úpornou snahu zpomalit snižování emisí dívat Evropan, který sleduje klimatickou změnu?
Čtěte také
Nebo Evropan, který prostě jen sleduje měnící se počasí? Ty chaboučké zimy a čím dál rozpálenější jara, léta a podzimy? Evropan, který sleduje, že jaro už skoro neexistuje?
Nedávno se objevily nové dlouhodobé předpovědi počasí. Máme se na co těšit, rozuměj: Máme se čeho obávat. Experti očekávají, že letošní léto bude extrémně horké.
Portál Fokus přišel s oznámením, že v letošním létě hrozí doslova nekonečná vedra (Endlos-Hitze). Extrémně horké léto má začít už v červnu, měsíce červenec i srpen pak mají zůstat extrémně horké. Zároveň se čeká, že téměř nebude pršet. Vysoké teploty a sucho by mohly trvat až do podzimu.
Čtěte také
Se změnou klimatu už máme neblahé zkušenosti. Víme, co by tak žhavé a tak dlouhé léto znamenalo: řeky s minimem vody, vysychající lesy a oslabené stromy, malá úroda, vyschlé studně, pekelná vedra ve městech, rybníky, ve kterých se nedá koupat. Prostě nakročení do jiného světa.
Zajímá mě, jak dlouho bude trvat, než si lidé spojí pojem klimatická změna s novou realitou, tedy s tím, že se v létě pečou a že léto polklo jaro i podzim. Jak dlouho bude trvat, než pochopíme, že nám emise z dopravy opravdu škodí.
A válka za humny to ještě zhoršuje
A to ani nemluvím o tom, že válka, kterou máme za humny, krutě devastuje životní prostředí a klimatickou změnu urychluje, zhoršuje.
Emise ve válce mohou dosáhnout stovek milionů tun CO2. Dělo se to kupříkladu během ničení lesů ve Vietnamu nebo vypalování ropných vrtů v Kuvajtu. Zničením velkého města může vzniknout až 10 milionů tun CO2. Emise na Ukrajině jsou za tři roky války obrovské.
Pak je opravdu těžké jásat nad tím, že europoslanci slavně rozvolnili už tak nedostatečně přísná pravidla pro emise automobilů.
Autor je spolupracovníkem deníku Forum 24
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.