Eva Turnová: Znamení

9. únor 2024

Když jsem byla malá, v našem domě měl pátý schod odchlípnuté lino, které jsem vždycky musela přeskočit a když jsem zapomněla, věděla jsem, že mě buď bude otravovat úchylák, nebo bude k obědu koprovka. Můj život začal být plný takových znamení, po jejichž ignorování následoval trest.

Tahle hra nemá vůbec nic společného se sofistikovanými knihami, kde se píše, že nemáme například svěřovat peníze člověku, který se jmenuje Sebral, nebo se radit o detoxu s Našrotem. 

Čtěte také

Na to já samozřejmě kašlu. Jména mých gynekologů byla Vrzal, Smejkal a Brynda a nikdy se mi od pasu dolů nic špatného nestalo. 

Mě ale zajímají znamení zdánlivě fádní, kdy musím udělat první věc, která mě napadne. Často se v nich sama ztratím a začíná divoká štvanice. 

Tak třeba včera: Ráno jsem vstala, šla jsem do kuchyně, ale do cesty mi spadlo koště, a tak jsem zametala tak dlouho, než mě vysvobodili dva psi, co zaštěkali v různých patrech čistou kvintu. 

Čtěte také

Šla jsem na tramvaj, ale nebyla umytá, což bylo znamení, že tou tramvají rozhodně nemám jet. Díky tomu jsem na zastávce potkala pět bezdomovců, což bylo znamení, že se mám zbavit všech drobných. 

Musela jsem pomoct všem starým a nemocným lidem na sedadla další tramvaje, díky čemuž jsem přejela – znamení, že nemám chodit do práce. Za odměnu jsem pak potkala spoustu známých, které jsem dlouho neviděla – Vrzala, Smejkala a Bryndu. 

Eva Turnová

Ve Stromovce na mě vyskočil deviant. Zřejmě jsem někde zapomněla přeskočit odchlípnuté lino. A neuhodli byste, co bylo k večeři.

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.