Eva Turnová: Ptydepe

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úředník (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Ve hře Václava Havla najde ředitel velkého úřadu na svém pracovním stole vyrozumění, které je psáno v nesrozumitelném jazyce ptydepe.

Tento umělý jazyk za jeho zády zavádí náměstek – údajně proto, že se lépe hodí pro úřední úkony než jazyk přirozený.

Ředitel se pokouší dozvědět, co ptydepové texty, které kolují úřadem, znamenají. Jenomže úředníkovi, který obdržel v poslední době vyrozumění, může být ptydepový text přeložen až tehdy, kdy bude mít přeloženo své vyrozumění. „Neboli: co se praví v našem vyrozumění, se můžeme dozvědět jen tehdy, když to víme,“ stěžuje si ředitel, za což je degradován na pouhého pozorovatele.

Zdá se, že jazykem ptydepe se vyjadřuje i česká politická scéna. Zhlédne-li průměrný občan televizní debatu, nebo vyslechne-li projev nějakého politika, zjistí, že politici mluví řečí, která se téměř nekryje s přirozeným a logickým způsobem vyjadřování.

Přejít k přirozenému jazyku většina stávajících politiků nemůže, protože neprůhlednost, kterou vytváří ptydepe, potřebují přinejmenším v případech, kdy jsou nařčeni z podezřelého jednání. Úředníci zase mohou ptydepem snáze zdůraznit, že v systému zodpovědnost neexistuje, a ten hlavní, kdo ji nenese, jsou oni.

Rozumím vaší situaci

A tak jsme v našich kauzách také degradováni na pouhé pozorovatele se spoustou vyrozumění, která nic nevysvětlují, nesdělují a ze kterých nic nevyplývá.

Své knihy prodávám prostřednictvím známého distributora. Já knihy napíšu a nechám vytisknout. On je rozveze do knihkupectví, za což si strhává 55 %. Fakturu s měsíční splatností nikdy nezaplatí včas, občas vůbec. Vyšlu dotaz, zda by faktury mohly být hrazeny podle data splatnosti, abych nemusela tento fakt každý měsíc připomínat.

Za několik dní dostanu odpověď:

„Dobrý den,

rozumím vaší prosbě, bohužel netuším, co bych s tím já mohl jiného udělat. To, jak vedení firmy hospodaří s penězi, jde čistě mimo mě, ale bohužel urgence faktur musím řešit já, jelikož kdyby faktura nebyla zadaná, tak to musím vyřešit já, když zadaná je, mohu jim urgenci přeposlat. Takže je to takhle správně, že píšete mně.

Rozumím vaší situaci a věřím, že je to nepříjemné, mně by to také bylo nepříjemné, ale bohužel nejsem v pozici, kdy bych s tím mohl něco udělat, než dále pokračovat v tom, jak to funguje doteď.“

Jak to funguje, se zřejmě dozvím, až to budu vědět. Kdy to bude?

Raději se neptám. Nechci se stát dalším, kdo byl uptydeptán.

Autorka je spisovatelka a rockerka