Eva Turnová: 300 dní Sergeje Krikaljova
Téměř před třiceti lety strávil kosmonaut Sergej Konstantinovič Krikaljov na palubě vesmírné stanice Mir 300 dní, protože se pod ním měnil Sovětský svaz na Rusko a nikdo neměl čas ani peníze ho sundat.
Nechyběla prý mu tolik vodka ani ženská, jako spíš přitažlivost zemská. Když při každém letu v duchu prožívám katastrofické scénáře včetně žuchnutí letadla, je to právě přitažlivost, co by mě na posledních momentech života iritovalo.
Čtěte také
Představa, že můj život ukončí náraz padajícího vietnamského kufru nebo že na mě naposledy vydechne sousední pasažér, který už tak dost rozkladně zavání, je pro mě nesnesitelná.
V Krikaljovovi naopak nesnesitelná lehkost bytí vyvolala palčivou touhu normálně si rozbít koleno o chodník nebo po chlapsku inkasovat v hospodské rvačce. Co se týče pocitu tíhy a lehkosti, často nejde jen o působení fyzikálních veličin. Jsou to dvě opačné strany vykutálené mince naší psyché.
Tíha vděku
I z úletu s lehkou holkou se dá ledacos vytěžit a naopak ze závazku s obtěžkanou ženou se může člověk cítit odlehčený. Relativita tíhy a lehkosti se dá velmi dobře znázornit na modelu reciprocity. Úleva dárce a tíživá svázanost obdarovaného. Právě zažívám tento model v praxi.
Čtěte také
Půjčuji si menší obnos od dobře situovaného známého. Po mocenském aktu se na jeho tváři rozlévá pocit uspokojenosti, s pocitem převahy popíjí kávu, radí, jak žít, jakékoli téma stáčí na peníze.
„Jsi nějaká zaražená,“ mrkne na mě úkosem.
Snažím se najít příměr:
„Je to, jako bys byl na vozíku a já bych pořád kolem tebe mastila dřepy.“
„Aha. To mi vysvětlíš příště, musím už letět.“
Zvedáme se k odchodu, já na nohách z olova, které mi tíhou vděku zchromly.
Než tohle všechno vetknu do papíru, budou zas lehký jako Sergej na palubě Miru.
Autorka je spisovatelka a rockerka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.