Eichmannův obhájce Servatius, bojovník v předem prohrané bitvě

6. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Německý právník Robert Servatius (1894-1983), který obhajoval Adolfa Eichmanna

Před 60 lety žil svět událostí mimořádného významu: soudním procesem s Adolfem Eichmannem. Mužem odpovědným za organizování masového vyvražďování Židů v letech 2. světové války. Eichmann se po konci války ukrýval, byl vypátrán v Argentině a v květnu 1960 unesen izraelskou tajnou službou.

Soudní proces se odehrával po dlouhých letech, během kterých jakoby se na válečné zločiny zapomnělo. Svět žil studenou válkou, rozdělením na dva klíčové politické a ekonomické bloky a jejich soutěží.

Proces s Eichmannem byl za těchto okolností příležitostí podívat se s odstupem na to, co se vůbec v letech druhé světové války v nacistickém Německu dělo.

Čtěte také

Německá filozofka Hannah Arendtová napsala později o procesu knihu Eichmann v Jeruzalémě.

Zpráva o banalitě zla, ve které snažila ukázat, že holokaust nebyl prováděn morálně zrůdnými jednotlivci se sadistickými sklony, ale lidmi, kteří byli „jen děsivě normální“. Řadila mezi ně právě Eichmanna, o kterém se často mluví jako o „vrahovi od psacího stolu“.

Jen poslouchal příkazy? Bylo to jinak

Historikové ale tento výklad odmítají s tím, že Eichmann byl naopak velmi aktivním účastníkem vražedné mašinerie:

„Cestoval po celé Evropě, dohlížel na své podřízené, kontroloval je, popoháněl, inspiroval. Byl inteligentní, vnímavý a iniciativní,“ napsal před lety historik Jan Adamec, podle kterého Hannah Arendtová do značné míry přijala za svou argumentaci Eichmannova obhájce. Ten se snažil ze svého klienta udělat pouze pomyslné kolečko v mechanismu, který on neroztáčel – jen poslouchal příkazy shora.

Čtěte také

Eichmannovým obhájcem byl v Jeruzalémě německý právník Robert Servatius (1894-1983), člověk, kterého Arendtová ve své knize vylíčila jako neuvěřitelně zmateného a nechápajícího předkládané dokumenty.

Zcela odlišný názor na Servatia měl hlavní žalobce v procesu s Eichmannem Gideon Hausner. Jeho nedávno vydané paměti charakterizují Eichmannova obhájce jako velmi kompetentního a důsledného. Nejspíš právem.

Servatius už zastupoval některé nacistické důstojníky před Norimberským tribunálem. Eichmannovu obhajobu přijal na přání Eichmannových příbuzných, a jak sám říkal, pouze jako „profesionální povinnost“.

Právník David Kohout z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který o principech obhajoby Adolfa Eichmanna před lety napsal zajímavou studii, přiblíží v pořadu Portréty nejen osobnost Roberta Servatia, ale také jeho počínání před soudem, kde byl v zásadě v téměř beznadějné situaci.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související