Před 60 lety začal soud s magnátem smrti

17. duben 2021

Podobný titulek, jen bez časového určení, si mohli v dubnu roku 1961 přečíst čtenáři Rudého práva. V Jeruzalémě stanul před soudem SS-Obersturmbannführer Adolf Eichmann – jeden z předních organizátorů holokaustu, muž, který byl odpovědný za smrt milionů lidí.

Dětství a mládí Adolfa Eichmanna se nevymykalo z běžných standardů své doby, vyrůstal v Porýní a v Rakouském Linci. Jeho rodina se o politiku příliš nezajímala, i když přes své přátele tíhla k nacionalismu.

Účinkují: historik Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AV ČR, právník David Kohout z PF UK
Připravil: Jiří Zeman

A byli to právě rodinní přátelé, kteří Eichmanna přivedli do nacistické strany a později do SS. Šlo mu hlavně o kariéru, pro kterou byl ochoten udělat cokoliv.

Po připojení Rakouska k Říši a okupaci Československa se naplno projevil jeho organizační talent ve službách zrůdných nacistických plánů. Po boku Reinharda Heydricha a Heinricha Himmlera vybral Terezín jako židovské ghetto a zúčastnil se konference ve Wannsee, kde nacistické špičky rozhodly o konečném řešení. Eichmann měl na starosti organizaci zatýkání, transporty i konečnou likvidaci evropských Židů.

Únos z Argentiny před soud do Izraele

Tajná nacistická organizace Die Stille Hilfe pomohla Eichmannovi a jeho rodině utéct do Argentiny. O jeho pobytu se ale dozvěděli agenti izraelské tajné služby, kteří ho v květnu 1960 unesli do Izraele. Soudní proces začal v Jeruzalémě 11. dubna 1961.

Čtěte také

Zkušený obhájce Robert Servatius vznášel procesní námitky a svého klienta hájil i tím, že pouze plnil rozkazy. Všechny argumenty izraelský soud smetl ze stolu a uznal bývalého důstojníka SS vinným ve všech bodech obžaloby, to potvrdil i odvolací soud. Adolf Eichman byl odsouzen k trestu smrti a jeho žádosti o milost prezident Jicchak Ben Cvi nevyhověl. V červnu 1962 byl Adolf Eichmann ve věznici Ayalon oběšen. Zásadami z jeho procesu se při rozhodování o zločinech proti lidskosti mezinárodní soud řídí dodnes.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu.

autor: Jiří Zeman
Spustit audio