Dny po „Vítězném únoru pracujícího lidu“ na rozhlasových vlnách

8. březen 2023

„Vzpomínám, jak jsem se díval z okna a viděl řvoucí Lidové milice pochodující po Národní třídě. Bylo to selhání demokratických politiků, kteří nebyli vybaveni postavit se komunistům. Neměli na to, včetně prezidenta Beneše, který byl těžce nemocný. Je to memento: svoboda a demokracie jsou vždy ohroženy. A musíme vždy dbát na to, abychom je chránili,“ řekl před lety Karel Schwarzenberg.

Co se odehrálo v únoru 1948 a jaké události komunistickému převratu předcházely, to už bylo mnohokrát detailně popsáno. Jak a čím ale žila česká společnost ve dnech po 25. únoru 1948? Co vysílal Československý rozhlas krátce poté, co se komunistická strana chopila veškeré moci ve státě, to v rozhlasovém archivu našel a okomentuje publicista Pavel Hlavatý.

Dokument si můžete poslechnout do 8. dubna.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.