Dny po „Vítězném únoru pracujícího lidu“ na rozhlasových vlnách
„Vzpomínám, jak jsem se díval z okna a viděl řvoucí Lidové milice pochodující po Národní třídě. Bylo to selhání demokratických politiků, kteří nebyli vybaveni postavit se komunistům. Neměli na to, včetně prezidenta Beneše, který byl těžce nemocný. Je to memento: svoboda a demokracie jsou vždy ohroženy. A musíme vždy dbát na to, abychom je chránili,“ řekl před lety Karel Schwarzenberg.
Co se odehrálo v únoru 1948 a jaké události komunistickému převratu předcházely, to už bylo mnohokrát detailně popsáno. Jak a čím ale žila česká společnost ve dnech po 25. únoru 1948? Co vysílal Československý rozhlas krátce poté, co se komunistická strana chopila veškeré moci ve státě, to v rozhlasovém archivu našel a okomentuje publicista Pavel Hlavatý.
Dokument si můžete poslechnout do 8. dubna.
Související
-
Gottwald na hanbě aneb Neznámý případ trojice teplických „pankáčů“
Českému rozhlasu se podařilo získat řadu neznámých archivních materiálů a také rozsáhlý spis StB. Na jejich základě rekonstruujeme málo známou událost z konce komunismu.
-
Gottwald byl alkoholik, kterému asi prasklo aneurysma. Od 50. let byl vykonavatelem pokynů Stalina
Jednou z klíčových osobností událostí února 1948 byl nejvyšší představitel československých komunistů Klement Gottwald (1896–1953).
-
Jaký byl vztah bývalých prezidentů k církvi? Gottwald si ji chtěl podmanit, Zápotocký zrušit Ježíška
„Do paměti věřících se zapsal Antonín Zápotocký tím, že zrušil Ježíška. Ježíšek nám vyrostl, zestárl a stal se z něj Děda Mráz,“ glosuje badatelka.