Dlouholetý čínský premiér Čou En-laj byl prý příliš chytrý na to, aby bojoval o moc
Před 45 lety (8. ledna 1976) zemřel Čou En-laj, dlouholetý čínský premiér. Muž, který byl v Číně pomyslným „číslem dvě“ po velkém Mao Ce-tungovi, a proslul jako skvělý vyjednavač nebo talentovaný diplomat.
Byl politikem, o kterém se říkalo, že je dost chytrý na to, aby se dral dopředu. Takže nakonec byl 30 let čínským premiérem, a devět let ministrem zahraničí.
Narodil se v březnu 1898. Studoval v Číně, Japonsku ve Francii a v letech 1920 až 1924 procestoval západní Evropou. Ještě před odjezdem do Evropy se stal členem marxistického hnutí a v roce 1922 vstoupil do Komunistické strany Číny.
Když byla 1. října 1949 vyhlášena Čínská lidová republika, stal se Čou En-laj premiérem a ministrem zahraničních věcí. První z úřadů pak zastával až do své smrti v roce 1976, druhý do roku 1958. A přestože i v čínském nejvyšším vedení probíhal zákulisní boj o získání moci či její udržení, Čouova pozice byla dlouhá léta v podstatě velmi stabilní.
Odborníci se shodují, že Čou En-laj byl dost chytrý na to, aby se snažil podkopat pozice Mao Ce-tunga. „Navzdory své prestiži a vlivu nebyl schopen vést účinný odpor vůči Maovi. Čouův vliv závisel na jeho vztahu s Maem, který byl poslední instancí,“ napsal historik Michael Dillon.
„Bez ohledu na zásadní neshody zůstal Čou věrný Maovi jako vůdci strany i jemu osobně. Kdyby se Maovi postavil přímo, skončil by v soukolí čistek.“
Existuje jen jedna Čína
Čouovy instrukce čínským diplomatům, kteří odjížděli v roce 1955 na Bandungskou konferenci, na níž se ustavilo Hnutí asijských a afrických zemí, stojí za zaznamenání.
„Nikomu nenabízejte ruku k podání jako první. Ale kdykoliv vám ji kdokoliv nabídne ke stisku, neodmítejte. Ať se jedná o jakoukoli provokaci, žádné vášně, žádná žhavá slova. Chovejte se slušně k novinářům, i k takovým, kteří kladou nepříjemné otázky nebo dělají nezdvořilé poznámky.“
Historikové dodnes nemají zcela jasno, jaká byla Čouova role v období takzvané „kulturní revoluce“. Jestli se jí aktivně účastnil, nebo největším excesům bránil.
„Byl absolutně přizpůsobivý,“ napsal historik Milan Nakonečný. A když čínský velvyslanec v České republice Jen Peng přednášel v březnu 1998 na Vysoké škole ekonomické v Praze, řekl: „Čou En-lajovi patří v Číně výlučně pozitivní hodnocení. Nikdy nesoutěžil s Maem a zůstal mu do poslední chvíle věrný. Nicméně za kulturní revoluce vzal na sebe ohromnou odpovědnost - zajistit základní funkce státu. Taky zachraňoval podle možností pronásledované osoby před levičáckými excesy.“
Největším úspěchem Čouovy kariéry bylo „šanghajské komuniké“, které v Číně podepsali v únoru 1972 americký prezident Richard Nixon a Čou En-laj. To už Čína přes půl roku seděla v křesle stálého člena Rady bezpečnosti OSN, kde vystřídala Tchaj-wan, který do té doby čínskou populaci reprezentoval.
Šanghajské komuniké obsahuje větu, o kterou se komunistická Čína opírá dodnes: že totiž existuje jen jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí.
Z našeho pohledu stojí za zaznamenání Čouův projev na X. sjezdu Komunistické strany Číny v srpnu 1973, kdy se obrátil na přítomnou sovětskou delegaci: „Když tvrdíte, že jste skutečně pro zmírnění mezinárodního napětí, proč neprokážete svou dobrou vůli tím, že uděláte alespoň dvě nebo tři věci – proč nestáhnete svá vojska z Československa a Mongolska a nevrátíte čtyři severní ostrovy Japonsku?“
Život Čou En-laje přiblíží v pořadu Portréty historik Jan Adamec.
Související
-
Komunistická Čína oslavila 70 let existence. V jejím čele stojí oddaný žák Mao Ce-tunga a Stalina
Západní analytici v něm při jeho nástupu k moci v roce 2012 viděli reformátora, ze Si Ťin-pchinga se však vyklubal oddaný žák Mao Ce-tunga i Stalina.
-
Čína se vrací do éry Mao Ce-tunga: Si Ťin-pching bude...
Čínský parlament schválil změnu ústavy, která umožní, aby prezident Si Ťin-pching zůstal hlavou státu doživotně. To ale může být nebezpečné, varuje hongkongský dení...
-
Proč Mao Ce-tung zosnoval smrt svého nástupce? Syřané směňují...
Záhada smrti Mao Ce-tungova nástupce. Drancování syrských archeologických památek. Zlatý život nezaměstnaného syna ministra zahraničí Francie. Úspěch čínských stude...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.