Dětské obličeje ochrání respirátory vytištěné přímo pro jejich proporce
Odborníci z ČVUT připravují ve spolupráci s brněnskými antropology tisková data pro výrobu dětských respirátorů. Vyslyší tak prosby rodičů nemocných dětí.
Antropologové Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity poskytli databázi, která čítá 3 000 trojrozměrných modelů lidského obličeje, tisícovku z toho tvoří skeny dětských obličejů. Tyto virtuální předlohy umožní odborníkům z výzkumného centra CIIRC pražského ČVUT rychle vypracovat modely, které budou sloužit pro 3D tisk masek pro děti od 4 do 10 let.
Odborníci definovali věkové kategorie dětí, které odpovídají postupnému růstu dětského obličeje. Určili, mezi jakými věkovými hranicemi dochází při zvětšování obličeje k největšímu skoku.
Čtěte také
„Pro tyto věkové kategorie jsme vytvořili průměrné modely, které technici už dostali,“ říká Petra Urbanová, ředitelka Ústavu antropologie Masarykovy univerzity. „Upozornili jsme je na rozdíl mezi růstem chlapeckého a dívčího obličeje. Dívky rostou rychleji a trend jejich růstu je v čase trochu jiný. Tuto otázku budeme řešit v dalším kroku, zatím jsme vypracovali obecný model dětského obličeje pro obě pohlaví,“ popisuje Urbanová.
Špičková ochranná pomůcka pro děti
Respirátor typu CIIRC RP95-3D, který se bude připravovat pomocí nových tiskových dat, není určen k běžnému nošení. Má chránit především lidi s nejvyšším rizikem ohrožení, jako jsou zdravotníci. Polomasky CIIRC RP95-3D jsou certifikované na nejvyšší ochranu, jsou nepropustné a dobře přilnou k obličeji.Budou sloužit především nemocným dětem.
Čtěte také
Podle Evy Doležalové z výzkumného centra CIIRC přišla nabídka brněnských antropologů zrovna ve chvíli, kdy se na centrum začali obracet také rodiče.
„Dostávali jsme až emotivní prosby rodičů, kteří se o naší polomasce dozvěděli, a hledali jakoukoliv pomoc pro svoje ohrožené děti,“ vypráví Doležalová. „Většinou to byli rodiče onkologicky nemocných dětí, dětí s leukémii a dalšími vážnými nemocemi.“
Snadno sterilizovatelné respirátory budou lehké
Masky z laboratoře centra CIIRC jsou flexibilní a dobře sedí na obličeji. Až zkušenosti ukážou, jestli výzkumníci budou muset řešit více velikostí. Určitě se ale zaměří na to, aby dětská varianta byla na obličeji správně umístěna a aby polomaska s filtrem nebyla pro dětskou hlavu příliš těžká.
Respirátor je možné sterilizovat parní sterilizací v zařízení, které má většina ordinací nemocnic a laboratoří (autokláv). Druhou možností je sprejování dezinfekčním roztokem na bázi alkoholu.
Čtěte také
Při snímání masky je třeba manipulovat s ní podle zavedených postupů tak, aby nedošlo ke kontaminaci zevnitř. „Naši výzkumníci na tuto manipulaci mysleli i při úpravě mechanismu upevnění gumiček, pomocí kterých maska drží na hlavě,“ popisuje Doležalová. „Dají se pěkně přehnout přes masku tak, aby nedošlo k její kontaminaci zevnitř.
Související
-
Vyhecujte se a cvičte doma s rodinou společně
Pohyb uvolňuje látky, které působí blahodárně na celé tělo. Vyhněte se jejich nedostatku a uvolněte tak psychický tlak, který vás v současnosti ohrožuje.
-
Jak dlouho nás bude koronavirus trápit? Obávám se, že dlouho. Rok, možná rok a půl, odhaduje virolog
Už od 12. března sledujeme počty provedených testů, počty SARS-CoV-2 pozitivních nebo počet zemřelých a uzdravených. Co nám ta čísla ale vlastně říkají?
-
Kdyby mě hygienik požádal o data, svobodně bych se necítil, kritizuje chytrou karanténu expert na AI
Moderní technologie mohou pomoci v boji proti koronaviru, ale zároveň i narušovat naše soukromí, vysvětluje Tomáš Krajník z Centra umělé inteligence ČVUT.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.