Respirátory z 3D tiskáren jsou před dokončením. Tisková data bude možné zaslat kamkoliv

18. březen 2020

Na ČVUT dokončují tisková data pro výrobu respirátorů na 3D tiskárnách. Jsou použitelné opakovaně a šetří materiál filtrů. V tuzemsku je jich možné vyrobit 500 denně.

„Musíme zajistit, aby respirátor přesně seděl na obličeji a aby filtry doléhaly. Rychlostí tisku a chlazení ovlivňujeme, jak bude materiál pružný, nebo pevný,“ říká Alexandr Lazarov z pražského ČVUT, který má vývoj 3D tisku respirátorů na starosti. Na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT začal minulý čtvrtek, 12. března.

Alexandr Lazarov z pražského ČVUT

Respirátory bude možné tisknout na profesionálních 3D tiskárnách s technologií MJF (multi jet fusion). V republice je jich osm a téměř všechny už své výrobní kapacity nabídly. V sousedním Německu jich ale mají desetkrát tolik, na světě jich asi tisíc. Jedna by dokázala vyrobit okolo 60 respirátorů denně. Výrobce této technologie chce data z CIIRCu i materiál pro výrobu dodat všem firmám, které jeho 3D tiskárny používají.

V republice je dostatek materiálu na výrobu masek respirátorů, těsnění i filtrů. Tisk by se mohl rozeběhnout koncem týdne, až budou hotová potřebná schválení na těsnost masek. 

„Z čistě vědeckého hlediska by to byl úkol na půl roku výzkumu. Klíčová je schopnost respirátorů filtrovat a modelování cirkulace vzduchu při vydechování,“ popisuje Lazarov. Vývoj prototypu je po necelém týdnu u konce, potřebné testy jsou plánovány na středu 18. března. Výzkumníci budou moci hned poté odeslat zájemcům tisková data.

Respirátory bude možné tisknout na profesionálních 3D tiskárnách

„Při výrobě respirátoru používáme pouze menší díly filtrovacího materiálu,“ vysvětluje Lazarov. Vyvíjené respirátory tedy navíc šetří nedostatkový filtrovací materiál. Náročnost jeho vyřezávání je mnohem nižší než v případě šitých roušek.

Celý respirátor je možné po snadné dezinfekci a výměně filtrů používat opakovaně. Podle autorů je výhodou i to, že materiál pro výrobu filtrů je možné sehnat od výrobců „v rolích“ a ve skladech je ho dost.

Kdo po celém světě vlastní tuto technologii, bude moci tisknout.


Vít Dočkal, vedoucí projektové kanceláře CIIRCu

Další alternativa: vstřikolisy

Druhou možností výrobního postupu je využít vstřikolis, tedy stroj, který zpracovává plasty vstříknutím roztaveného materiálu do dutiny. „Uvažujeme o vytipování výrobce, který technologii má a pomůže nám s dokončením výrobního postupu,“ říká Vít Dočkal, vedoucí projektové kanceláře CIIRCu. „Jedná se o jednu nebo dvě firmy v České republice.“ 

Čtěte také

Průmyslová výroba respirátorů by znamenala navýšení výrobní kapacity i snížení nákladů, zatím se pohybují okolo 400 korun za kus. 

Podle neoficiálních informací na podobném projektu pracuje i největší světový výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research. Tyto tiskárny jsou podstatně rozšířenější než stroje, které pracují s technologií MJF. Případný projekt bude představen do konce týdne.

autoři: Petr Kološ , mrk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.