ČSSD si hrála na neohroženou opozici, ale zahrála malou domů, hodnotí vládní krizi komentátor Kaiser

28. listopad 2018

Dokázal Andrej Babiš věrohodně vysvětlit dění kolem svého syna? Podle bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se potvrdilo, že většina občanů premiérovi příliš nevěří. Změní se něco na naší politické mapě? Kdo na vládní krizi vydělal a kdo na ní tratil?

„Na krizi vydělalo hnutí ANO, vydělaly také pravicové strany. Prodělal nebo prohrál politický systém, protože se nepodařilo například vysvětlit, k čemu je nástroj vyslovení nedůvěry vládě,“ uvedl v pořadu Pro a proti komentátor deníku Referendum Patrik Eichler.

Podle něj svrhnout koaliční vládu ANO a ČSSD nebylo možné. „Ale nezaznívalo, že kdyby se to podařilo, tak ve skutečnosti pozice Andreje Babiše posílí, což souvisí také s rolí prezidenta, který by ho jmenoval klidně pětadvacetkrát.“

Situace není komplikovaná tím, že je premiér trestně stíhaný, ale že jeho politické hnutí je vstupem hospodářského monopolu do politiky... Dnes je politické hnutí ANO vstupem hospodářství do politiky, nikoliv naopak. Proto není možné situaci řešit politickými kroky a trestní stíhání je jen přívěsek.
Patrik Eichler

Kdyby byl Babiš jmenován premiérem znovu a sociální demokraté by se do vlády nevrátili, bude vláda tvořená jen hnutím ANO, případně do ní vstoupí SPD. „Takže snaha položit vládu vede buď k vládě s SPD a komunisty, nebo jen k vládě ANO. Takže to ve skutečnosti směřuje k horšímu výsledku.“

Sociální demokracie udržuje nesrozumitelnou pozici, kdy prý zůstává ve vládě proto, aby kontrolovala Andreje Babiše. „Problém není v tom, že jde o pozici nesprávnou, ale že není intuitivní a na to, aby se prosadila do veřejného prostoru, by ČSSD musela být jednotná a vynaložit velkou mediální sílu,“ vysvětlil Patrik Eichler.

Krize dlouhodobě ANO i Babiše poškodí

Komentátor týdeníku Echo Daniel Kaiser souhlasí, že na krizi prodělal systém. „Kauza vyjevila, že policie a státní zastupitelství v posledním roce nekonaly, jak měly.“

„Hnutí ANO na krizi nevydělalo. Pravicové opozici a ČSSD šlo maximálně o to, dostat kauzu na veřejnost... Dlouhodobě to ale hnutí a speciálně osobu Andreje Babiše poškodí. Z premiéra České republiky se nutně stává tzv. poškozené zboží.“

Politický systém nebyl schopen se vypořádat s obludným podezřením, že trestně stíhaný premiér jezdí ovlivňovat v podstatě v přímém přenosu svědka, na což zákon pamatuje stanovením o koluzní vazbě. Orgány činné v trestném řízení v tom neudělaly nic. Je špatným vysvědčením pro režim, že si s takovou situací nedokáže poradit.
Daniel Kaiser

Systém prohrál také z jiného důvodu. „Jestli své hlasy koalici dodává ČSSD nebo SPD, povahu vlády nedefinuje. Tu definuje to, že v čele vlády je trestně stíhaná osoba a člověk s ohromným mocenským a mediálním vlivem. Kdo mu udělá kingmakery, je marginální.“

„Sociální demokracie se rozhodla pro alibistickou cestu. Tvářila se razantně, že kdyby se někdo pokusil o rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, tak budou 120 % pro. Ale každý vidí, že zahráli malou domů, ale hráli si přitom na neohroženou opozici ve vládě. To nemůže imponovat asi vůbec nikomu,“ zhodnotil Daniel Kaiser.

autoři: Petr Dudek , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.