Cíl izraelské armády zničit teroristické struktury Hamásu je nemožné splnit, domnívá se bývalý velvyslanec Schneider

8. leden 2024

Izraelská armáda říká, že zlikvidovala velitelskou strukturu hnutí Hamás v severní části Pásma Gazy. Tvrdí také, že zabila tisíce bojovníků. Podle Hamásem kontrolovaného ministerstva zdravotnictví ale valnou část obětí izraelské operace tvoří civilisté. Konec konfliktu je v nedohlednu a naopak panují obavy z jeho možného rozšíření. Jak se pozná úplné a konečné vítězství, které spoluobčanům slibuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu?

Podle mluvčího izraelské armády se podařilo zlikvidovat vojenskou strukturu Hamásu v severní Gaze.

Čtěte také

„Izraelská vláda slibovala, že zlikviduje teroristické struktury Hamásu v Gaze. To je velký slib, o kterém musela vědět, že nepůjde splnit – rozhodně ne v krátké době,“ říká Jiří Schneider, bývalý velvyslanec v Izraeli.

„Izraelcům bylo jasné, že bude mnoho obětí a mezinárodní veřejné mínění jim nedá příliš času na to, aby takovým způsobem pokračovali. Objevila se i žaloba u soudního dvora z genocidy. Existovalo jisté okno, kdy šlo tyto operace provádět, poté se přesunuli ze severu na jih a okno se teď zavírá. Důvodem je počet obětí, omezené nasazení rezervistů a ekonomické problémy,“ dodává.

Změna plánů

Nová fáze se odrazí i v reálném životě. „Nebudou probíhat masové operace, nepůjde o nasazení v takovém měřítku. Bylo mobilizováno 300 tisíc vojáků, což není možné udržet. Otázkou je, jak se budou proměňovat cíle operace. Maximalistický cíl zničení teroristických struktur Hamásu působících téměř 20 let je nemožné splnit,“ tvrdí.

Čtěte také

Od vyslovení tohoto cíle premiérem Benjaminem Netanjahuem se lidé dožadují jeho zpřesnění. „Je to zkušený politik a věděl, že víceznačné vyjádření je nejlepší, protože mu lze dávat různé interpretace, které se výrazně liší u izraelských extremistů a realistů,“ míní.

Podle Schneidera se Hamás neobtěžuje tím, že by rozlišoval mezi civilisty a bojovníky – otázkou zůstává, zda je dělí Izrael. „Evidentně není možné se vyhnout civilním obětem v tak masivní operaci. Myslím, že můžeme vyloučit záměr vojáků a politického vedení. Hamás používal civilisty jako štít a nebylo jasné, kdo je a kdo není ozbrojenec,“ vysvětluje.

Klesající podpora

Benjamin Netanjahu se údajně snaží maximálně odložit konání voleb včetně vyšetřování toho, jak mohlo dojít k 7. říjnu.

Čtěte také

„Zdá se, že důvěra v něj osobně a ve vládu, kterou reprezentuje, klesá a zvolen by nebyl, což byl ostatně i důvod, proč vznikla válečná vláda obsahující představitele mimo koalici. Extrémní představitelé sionistického nacionalismu tam zůstali a komplikují všechna vyjednávání.“

Vláda se podle protestujících dostatečně nesnaží dostat rukojmí na svobodu. „Bylo by nespravedlivé říct, že všem představitelům vlády a izraelského establishmentu nezáleží na osudu rukojmích, ale budou muset ustoupit, protože se jim jejich propuštění nepodaří splnit,“ domnívá se.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , vsvo
Spustit audio

Související