Český biočip odhalí koronavirus i jiné patogeny. „,Dnešní pandemie je jen jeden typ využití,“ říká vědkyně Lísalová

9. duben 2022

Test na bázi biočipu z Fyzikálního ústavu Akademie věd je stejně rychlý jako antigenní testy a stejně přesný jako PCR metoda. Bude k dispozici ve firmách a podnicích a snadno si ho spleteme s automatem na kávu. „Pandemie koronaviru je pro nás jen jeden z příkladů použití této technologie. Nevíme, jaká hrozba přijde jindy. Díky univerzálním možnostem je další použití ve hvězdách,“ dívá se do budoucna Hana Lísalová, vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní Fyzikálního ústavu.

Unikátní český biočip

Přístroj obsahuje kolem desítky biočipů, které vypadají jako zlaté plíšky velikosti koruny potažené speciální polymerní vrstvou. „Kromě toho je tam i bioreceptor, protilátka, ta rozpoznává cílovou látku, kterou hledáme,“ popisuje Lísalová svůj test.

„V případě koronaviru se zaměřujeme na nukleokapsidový protein, který je uvnitř viru a je v komplexu s virovou RNA. Takže detekujeme celý komplex najednou. Tím pádem hmota, která se na tento penízek naváže, způsobí dostatečnou odezvu senzoru, abychom určili pozitivitu.“

N-protein je tak trochu lenoch, takže ho můžeme zachytávat napříč variantami. Zatím i omikron zachycujeme bez snížení citlivosti.
Hana Lísalová

Dokud biočip na sobě nezaznamená pozitivitu, může být opakovaně v přístroji použit do té doby, než se setká s hledaným proteinem, dodává Lísalová.

Čtěte také

„Nemůžeme zaručit, že je metoda vhodná pro všechny varianty koronaviru. Dosavadní výzkum ukazuje, že změny u mutací probíhají zejména v oblasti spike proteinu, zatímco N-protein je tak trochu lenoch, takže ho můžeme zachytávat napříč variantami. Zatím i omikron zachycujeme bez snížení citlivosti.“

Speciální polymerní vrstva na povrchu biočipu odpuzuje všechny ostatní a nežádoucí látky, které ve vzorku plavou, takže vědci nemusí testovaný vzorek nijak upravovat.

Žloutenka, E. coli a další viry

Celou technologii Lísalová se svým týmem začala testovat dlouho před pandemií SARS-CoV-2. „Testovali jsme detekci například E. coli v v rozmixovaném hamburgeru, detekci viru žloutenky typu A a další látky. I tam se náš povrch osvědčoval,“ vyzdvihuje Lísalová.

„Naše povrchová vrstva je laditelná tak, abychom ji nastavili přesně na ten typ receptoru, na jeho fyzikální a chemické vlastnosti i na detekovanou látku. Takže pořád na tom pracujeme a dál celý systém ladíme pro konkrétní typ patogenu.“

Pořád na tom pracujeme a dál celý systém ladíme pro konkrétní typ patogenu.
Hana Lísalová

Pro použití v případě testování koronaviru člověk přijde k automatu, definovaným způsobem odebere vzorek z ústní dutiny a ten se spojí s tekutinou, která je připravena v kelímku.

Čtěte také

„Ten se zasune do automatu, který nasaje určité množství tekutiny, dopraví ji k povrchu biočipu, provede se analýza a během několika minut zjistíme výsledek.“

Do konce tohoto roku musí vědci otestovat přístroj přímo v terénu. „Ale doufejme, že už mnohem dřív budeme vědět, jak tento robot opravdu pracuje,“ shrnuje další plány pro novou testovací metodu Hana Lísalová.

Jak se biočip vyvíjel? Jaké to je být vědkyní se zrakovou vadou? Poslechněte si celé Studio Leonardo, Hany Lísalové se ptá Eva Kézrová.

autoři: Eva Kézrová , oci
Spustit audio