Česko netrápí politická korektnost. Máme opačný problém – hulvátství, latentní rasismus a sexismus, říká komentátor Honzejk

13. červenec 2022

„Vstali noví svazáci. Dříve se hlídala vedoucí úloha strany, dnes se hlídá politická korektnost,“ varoval moderátor Marek Eben při obnovené premiéře Kunderova Žertu v Karlových Varech. Jak ale chápeme politickou korektnost a ohrožuje skutečně nás?

„Co Marek Eben řekl, je konjunkturální nesmysl. Srovnávat cokoli z totality s čímkoliv z dnešní doby je absolutně neuměřené. Třeba mi ukažte nějaké vězně politické korektnosti,“ vyzývá v Pro a proti komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

Čtěte také

Ten upozorňuje, že moderátorův výrok zazněl navíc v českém kontextu. „V tom politická korektnost žádný problém není, ale máme problém přesně opačný: hulvátství a neuměřenost, které kontaminují politickou debatu.“

Poslanec hnutí ANO Patrik Nacher chápe Ebenův výrok jako varování. „Vidíme dnes mnoho příkladů, například se bude v USA přejmenovávat pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků, aby se to náhodou někoho nedotklo, nebo se zkoumá, proč je málo černých jezdců Tour de France.“

Politik upozorňuje, že politická korektnost prostupuje úplně vším: pohlavím, genderem, sexuální orientací, barvou pleti a tak dále. „U nás to není v takové intenzitě jako v americkém prostředí, ale k nám ty věci chodí s určitým zpožděním.“

Kritika, kterou Ebenův výrok způsobil, jen ukazuje, že má pravdu, že se trefil.
Patrik Nacher

„Takže my to tady za pár let budeme mít také a mně nepřijde nic špatného na tom, aby se na to upozorňovalo. A kritika, kterou Ebenův výrok způsobil, jen ukazuje, že má pravdu, že se trefil a lidi to tak štve, že jsou ve své argumentaci až osobní.“

To, že vše, co je v západní části světa, dojde zákonitě i k nám, je podle Honzejka nesmysl. „A vyvozovat z toho, že se v nějakých novinách nebo na webu obskurně řešilo, kolik černochů vylezlo na Mount Everest, že se na nás valí vlna, která nás zlikviduje, je přece humorné.“

Kdo tleská Marku Ebenovi?

Nacher politickou korektnost chápe jako extrémní přecitlivělost a zadupání jakéhokoli jiného pohledu. „Ale když se zeptáte českých lidí pracujících v korporátu západních firem, tak vám anonymně potvrdí, že ona tzv. diverzita prostupuje i prostředím u nás. Takže přichází to k nám, ptejte se lidí ve firmách.“

Ale tady nikomu nikdo nic nezakazuje. Kdyby tomu tak bylo, neměli bychom prezidenta, který rutinně uráží Romy.
Petr Honzejk

Novinář uznává, že mohou být v Česku ti, kteří cítí, že se „na ně řítí novodobí svazáci“ a něco jim chtějí zakazovat. „Ale tady nikomu nikdo nic nezakazuje. Kdyby tomu tak bylo, neměli bychom prezidenta, který rutinně uráží Romy, ve Sněmovně stranu, která je otevřeně xenofobní a 76 procent žen by nezažívalo pískání a pomlaskávání na ulicích.“

Čtěte také

„Pokud Marku Ebenovi někdo tleská, je to zpravidla člověk, který si chce tím, že se na něj valí jakási vlna politické korektnosti, ospravedlnit, že se pořádně neumí kontrolovat,“ tvrdí Petr Honzejk.

Podle poslance ANO tento problém prostupuje do všech oblastí našeho života. „Mně vadí ta politická hyperkorektnost, tedy ta přecitlivělost na obecné věci. Nevím, proč by se třeba v letadle nemohlo dát vítat na palubě slovy ‚vážení dámy a pánové‘, jak se už někde nevítá,“ kritizuje Patrik Nacher.

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související