Byl Karel Kryl vizionář, nebo kverulant?

4. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Kryl

Představovat osobnost Karla Kryla (1944–1994), písničkáře, básníka a novináře, není třeba. Stal se symbolem okupace v srpnu roku 1968, symbolem exilu s veškerou tísní, kterou exil přinášel. Přesto byl přítomen i v komunistickém Československu.

Jeho písně se zpívaly u táborových ohňů, na vysokoškolských kolejích, a to nejen ty, které vznikly v Československu. Stal se také symbolem návratu po listopadu 1989. Jeho návrat se stal triumfem, jeho koncerty navštěvovaly tisíce lidí. Zároveň se velmi brzy stal kritikem daných společenských změn, a to nejen svými písňovými texty, ale především těmi novinářskými.

Z exilu domů

„Dokázal ztotožnit pocit okupace v srpnu roku 68 a stal se symbolem. Tato historická zlomová chvíle mu dodala naprosté výjimečnosti,“ uvádí host pořadu, historik Michal Stehlík. V roce 1969 vychází proslulé LP Bratříčku, zavírej vrátka, a v témže roce se stává 25letý Kryl exulantem.

Odchází do Bavorska, kde studuje a začne spolupracovat s rozhlasovou stanicí Rádio Svobodná Evropa. Nejprve jako sportovní komentátor, posléze se dostává k hudebním pořadům. A stále skládá nové písničky, vydává – díky studiím Svobodné Evropy – nová LP. A také ty se stávají i v komunistickém Československu hity, přestože se k lidem dostávaly pouze přes rušičky vysílání Svobodky. Zároveň se trápí a klade si otázky, zda ho „doma“ ještě někdo zná…

Listopad 1989 mu umožňuje vrátit se domů. Triumfální návrat, nápis na Václavském náměstí „Karle Kryle, už neryjeme držkou v zemi“ a také hymna, kterou nadšenému davu zpívá Karel Kryl s Karlem Gottem.

Zkažená euforie

Poměrně rychle se ale Kryl stává kritikem tehdejších poměrů: absence morálky, absence právního pořádku, nespravedlnosti ve společnosti, nepotrestané zlodějny, malého důrazu na obnovu principů demokratického státu. A tak se i jistým kverulantem, a právě jeho postoje, texty, mu paradoxně přinášeli spíše kritiku nebo cokoliv jiného.

Byl Václav Havel opravdu vynálezcem „nepolitické politiky“?

Jiří Hájek, Ladislav Hejdánek, Václav Havel (1979)

„Nepolitická politika“ je na první pohled nesourodý pojem. Přesto se v našem veřejném prostoru objevuje a častokráte s dehonestujícím nádechem. Bývá připisován prezidentu Václavu Havlovi, a to především v rámci kritických výhrad k jeho osobnosti. Ale byl skutečně Václav Havel tím, kdo tento pojem „vynalezl“?

On sám k tomu uvedl: „Otírají si o mne hubu. Elévové i novináři, příležitostné plačky, zklamaní sameťáci, nadšení svazáci z jakéhokoliv svazu. Že jsem se upsal hydře, tvrdí jedni. Že jsem se neupsal, vyčítají jiní.“  Možná nám tím to naše nadšení a euforii tak trochu kazil…

„Když někdo 90. léta tehdy kritizoval, tak to bylo odmítáno, že to jsou ti, kdo byli spjati s bývalým režimem. Ale Kryl nebyl kritikem z tzv. starého režimu, ba naopak. A lidé postupně nechtěli poslouchat, že to, co žijí, je špatně. Takže i návštěvníků koncertů začalo ubývat,“ popisuje historik Michal Stehlík.

Výjimečná postava

Soubor Krylových komentářů vyšel pod názvem Země lhostejnost. V jednom komentáři uvedl: „V jedné z prognostické knize jsem pochvalně obviněn – ano, i to je možné – pochvalně obviněn z celoživotní neposlušnosti… Jsem občansky neposlušným, vyžaduji-li, aby vláda vládla, soudy soudily a hospodáři hospodařili? Aby zloději nekradli, a kradou-li, mašírovali po odsouzení do vězení? Jsem opravdu občansky neposlušný, odmítám-li legální či legalizované rozkrádání, bráním-li se čachrům a politickému hašteření? Není to právě občanská povinnost, kontrolovat svého zvolence?“  Slova, která jsou aktuální i dnes po 25 letech od Krylovy smrti… Umírá 3. března 1994 ve svých nedožitých 50 letech. 

A byl tedy Karel Kryl vizionářem, nebo kverulantem? Historik Michal Stehlík říká: „S povahou kverulanta dokázal být vizionářem, jeho texty staré téměř 30 let jsou dodnes aktuální. Je výjimečnou postavou a pro mě je vizionářem.“

Pořad Karel Kryl byl vizionář, nebo kverulant?! z cyklu Jak to bylo doopravdy připravila a slovem provázela Ivana Chmel Denčevová, režii měl Michal Bureš. Hostem byl historik Michal Stehlík.

autor: ide
Spustit audio

Související