Kryl svými písněmi komunistický systém úspěšně tuneloval, vzpomíná komentátorka Rakušanová
„Karel Kryl zásadně a nekompromisně odsuzoval komunistický režim. Jako dítě totiž zažil, když do jejich tiskařské dílny vtrhli estébáci a rozmlátili tam vše, co šlo. To ho poznamenalo vlastně na celý život,“ říká Lída Rakušanová, komentátorka Českého rozhlasu.
Také by o Krylovi neřekla, že byl politický člověk. „Ale svými písněmi ten komunismus úspěšně tuneloval. Jaké politické ambice vlastně měl, to netuším, ale traduje se, že se po roce 1989 měl ptát Václava Havla, který mu odvětil, ať jde raději zpívat,“ prozrazuje.
Čtěte také
„A pokud doopravdy měl politické ambice, tak by to vysvětlovalo jeho břitkou kritičnost polistopadového vývoje. Objevovala se v Krylových písních, když už ale ten komunismus ,zhynul‘.“
Rakušanová dodává: „Politika je postavená na kompromisech, a to rozhodně nebyla Krylova parketa. Kdyby tam šel, podle mě by pohořel.“
Nenechte si ujít téměř 50 „krylovských“ pořadů, které vysíláme v rámci cyklu Léto s Krylem. Plníme tak přání mnohým z vás, kteří dodnes tvrdí, že se „Kryl v rádiích nehraje“.
Celé Léto s Krylem připravili David Hertl a Stanislav Vintr.
Související
-
Léto s Krylem: Byl v 90. letech někomu nepohodlný? Komu Kryl vlastně vadil?
Po velkém úspěchu na přelomu let 1989 a 1990 čekal Karla Kryla rychlý a prudký propad popularity.
-
Léto s Krylem: Byl to obrovský, ale i sebestředný básník
Jak vnímali Karla Kryla manželé Lída a Josef Rakušanovi, jeho přátelé v exilu a současně kolegové z mnichovské rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa?
-
Léto s Krylem: Bratříčku, zavřel jsi vrátka? Dva rozhovory z roku 1993
Karel Vepřek se s Karlem Krylem setkal nedlouho před jeho smrtí, 6. srpna 1993. Byl to rok 25. výročí srpnové okupace a tedy dobrý důvod k rozhovoru.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.