Léto s Krylem: Byl to obrovský, ale i sebestředný básník
Jak vnímali Karla Kryla manželé Lída a Josef Rakušanovi, jeho přátelé v exilu a současně kolegové z mnichovské rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa? Vzpomínali na něj v pořadu Hovory, který v roce 2014 připravila Ivana Denčevová. Poslechněte si v repríze.
V další části pak na Kryla vzpomíná herečka a režisérka Jaroslava Tvrzníková. Herečka setkání popisuje jako celkem obyčejný moment. O samotném Krylovi stejné ale neplatí. „Byl uzavřený. Většinou seděl v té kantýně o samotě,“ říká. Ale básník to podle ní byl obrovský, i když třeba sebestředný. „Toužil pro ostatní zkonkrétnit pocit svobody, který měl sám v sobě,“ upozorňuje.
Čtěte také
Karel Kryl se československému publiku představil v 60. letech. Slávu si vydobyl v klíčovém roce 1968 a následně v roce 1969. „Jeho bylo všude plno. Během pár měsíců ho znala celá republika,“ vzpomíná Tvrzníková, jak i pro ni byl tento vzrůstem malý písničkář zjevením.
Po srpnových událostech se jeho skladby staly o to naléhavějšími. „Byl vůdčí osobností, která ukazovala směr. Jeho písně jsou silně emociální. A ta emocionalita ještě podporovala, co si člověk myslel,“ podotýká Tvrzníková.
Poslouchejte jen do 22. srpna 2024.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka