Bill Haley byl nehvězdná hvězda, která nazpívala velký hit

7. červenec 2022

6. července 1925 se narodil Bill Haley. A když 12. dubna 1954 nahrál ve studiu v New Yorku skladbu Rock Around The Clock, zrodil se prý rock'n'roll. 

Alespoň to tak uvádí mnoho hudebních encyklopediích. Příběh Rock Around The Clock ale ukazuje, že datum nahrávky je jen jedním z údajů, nejspíš nikoli nejdůležitějším, pro zrod rock'n'rollu. 

Jednička americké hitparády

Písnička s vysokou pravděpodobností existovala už v roce 1953 a někteří hudební publicisté jsou přesvědčeni, že její stopa vede do roku 1952 a možná ještě dál. A ani datum samotné studiové nahrávky pro dějiny rock'n'rollu není ještě přelomové, protože skutečnou slávu téhle skladbě zajistilo až uvedení ve filmu Blackboard Jungle (Džungle před tabulí) v polovině roku 1955.

Písnička musela být poté vydána na desce znovu a až pak se z ní stala na osm týdnů jednička americké hitparády. A to ji teprve čekala cesta do hudební Evropy, především na hitparádu ve Velké Británii…

Ještě v dobách, kdy bylo možné dopočítat se vydaných zvukových nosičů, se uvádělo, že písničky Rock Around The Clock bylo vydáno na 25 milionů kopií. Uvážíme-li, že mluvíme o „pravěku“, kdy bylo nutné si skladbu na desce koupit, případně „jen“ poslechnout v rádiu; že neexistoval internet, YouTube a platformy pro poslech hudby, které vynášejí některým skladbám miliardové poslechy, je to číslo pozoruhodné.

Předčasná smrt

Čtěte také

Neméně zajímavá je skutečnost, že Bill Haley (1925 – 1981) byl tím, co hudební publicista Jaroslav Císař velmi trefně označil jako „nehvězdnou hvězdu“. V době, kdy tento rozhlasový moderátor a kavárenský muzikant nahrál svůj největší hit, mu bylo 29, neviděl na jedno oko, vypadal trochu „baculatě“ a vlasů na hlavě mu už ubývalo.

„Byl na hony vzdálen představám o vůdci generační rebelie,“ říká Jaroslav Císař. Třikrát ženatý otec šesti dětí, který bojoval s alkoholismem, zemřel předčasně na infarkt. Šest let po smrti byl uveden do Rock'n'rollové síně slávy.

Jaroslav Císař, který příběh Billa Haleyho přibližuje posluchačům pořadu Portréty, připomene také „československý“ rozměr rock'n'rollu. Poslechněte si celý pořad.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.