Politika a sport: U poslechu hokeje v rozhlasovém vysílání to chtělo hodně fantazie
Statní čeští muži se honí po ledě za pukem už 110 let. Od té doby, co jsme postavili na Štvanici první stadion s umělou ledovou plochou, je u toho i rozhlas. Posluchač přenosů hokejových utkání se ale musel spolehnout na často velmi rychlý komentář – a svoji fantazii.
Lední hokej má u nás ještě delší tradici než rozhlasové vysílání. Poprvé reprezentace Zemí Koruny české hrála mezinárodní turnaj v takzvaném kanadském hokeji v roce 1909 ve francouzském Chamonix.
Chopili se hokejových oslav v roce 1969 výtržníci? Lidé se nebáli podpořit reformisty, říká historik
Na hokejovém mistrovství ve Švédsku v roce 1969 českoslovenští hokejisté dvakrát vyhráli nad mužstvem SSSR. Oslavy doma nebraly konce, přestože v celkovém umístění hokejisté skončili na 3. místě.
První hokejovou výstroj přitom viděli čeští hráči až ve vlaku cestou do Francie. Na turnaji jsme všechny zápasy prohráli a skončili poslední. Hokej u nás ale zakořenil. A jakmile jsme na Štvanici postavili první stadion, bylo u hokeje také rozhlasové vysílání.
Přenosy hokejových utkání si přáli zejména posluchači, vedoucí hokejoví činitelé byli k hokeji v rozhlase zpočátku skeptičtí. I v rozhlasovém programu se ale tenhle rychlý sport brzy uchytil.
První zlatá medaile z roku 1947
Prvního velkého úspěchu se naši reprezentanti dočkali na prvním poválečném turnaji právě na pražské Štvanici v roce 1947. Čechoslováci byli společně se Švédy favority turnaje. Kanada totiž nepřijela. Českoslovenští hokejisté ale se skandinávským rivalem prohráli 1:2.
Jan Havel – hokejista z týmu, který v březnu 1969 porazil SSSR
V březnu 1969 se ve Švédsku odehrála jedna z velkých bitev československého národa. Stalo se tak několik měsíců po šokující invazi vojska několika států Varšavské smlouvy do ČSSR v srpnu 1968. Národ se upínal přes televizní obrazovky ke švédskému klání.
Titul mistrů světa byl rázem v nedohlednu a československé naděje byly poslední den mistrovství mizivé. Silné Švédy ještě čekal zápas s Rakušany, kterým čeští fanoušci připravili bouřlivou atmosféru. Naši jižní sousedé se vzepjali k heroickému výkonu a seveřany porazili 2:1. Českoslovenští hokejisté tak dostali ještě jednu šanci.
Rozhodující utkání se nakonec hrálo proti USA. Naši nezaváhali, Američany porazili 6:1 a byli tu první „zlatí hoši“, první hokejové legendy. V téměř stejném složení náš tým vybojoval v roce 1948 na zimní olympiádě ve Svatém Mořici stříbrné medaile.
Letecká havárie, vězení a uranové doly
Úspěšný tým ale poznamenala tragédie. Dne 8. listopadu 1948 zahynulo při leteckém neštěstí šest československých hokejistů, z toho pět mistrů světa. Za několik měsíců přesto dokázali Čechoslováci světový šampionát (tentokrát ve Stockholmu) znovu vyhrát.
Další tragédie první „zlaté hochy“ postihla v březnu 1950. Většinu týmu pozatýkala státní bezpečnost. Komunisté naše hokejisty ve vykonstruovaném procesu odsoudili k mnohaletým žalářům a práci v uranových dolech. Na šampionátech v letech 1950 a 1951 Československo nestartovalo.
Poslechněte si reprízu pořadu z roku 2019, ve druhé části uslyšíte rozhovor s rozhlasovým reportérem Alešem Procházkou.
Související
-
Odsouzeni pro výstrahu. Příběh skvělého hokejisty Augustina Bubníka aneb Proces Modrý a spol.
Příběhy 20. století jsou tentokrát věnovány legendárnímu hokejistovi a politickému vězni Augustinovi (Gustavovi) Bubníkovi.
-
Nalaďte si hokej, ať děláte cokoliv. Na Radiožurnálu a Radiožurnálu Sport ho vysíláme živě
Šampionát v Rize a Tampere proběhne od 12. do 28. května. Na Radiožurnálu Sport uslyšíte všechny zápasy českého týmu, exkluzivní rozhovory a informace přímo z místa.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.