Běloruský režim chce přežít za každou cenu, cílem je zastrašit opozici, myslí si novinář Soukup
Vynucené přistání letadla společnosti Ryanair v běloruském Minsku označili evropští politici za únos, americké ministerstvo zahraničí mluví o šokujícím činu. Na palubě byl běloruský novinář Raman Protasevič, kterého na letišti ihned zatkli. „Režim to dělá, protože může. Chce přežít za každou cenu,“ komentuje novinář Hospodářských novin Ondřej Soukup.
Připomíná, že už loni v létě, kdy v Minsku demonstrovaly statisíce lidí, létal nad nimi vrtulník s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Nechal se natáčet v neprůstřelné vestě s kalašnikovem v ruce. „Už tehdy bylo jasné, že scénář pokojného předání moci, je nepravděpodobný. Dnes to jen dále eskaluje a není jisté, kam až může zajít.“
Zatčený novinář se v pondělí večer objevil na videu, které odvysílal běloruský televizní kanál Belarus 1.
Čtěte také
Mluví v něm o tom, že je zdravý, a přiznává organizování masových nepokojů v Minsku. Podle Soukupa jde o standardní praktiky tajné služby KGB, totéž se stalo i opoziční vůdkyni Svjatlaně Cichanouské, která byla zadržena den po volbách.
Protasevič prý pro režim nebyl ničím nebezpečný, působil ale například i jako fotograf na Ukrajině. „Byl zakladatelem kanálu na messengeru Telegram, který začal být v jeden okamžik nesmírně populární, když se před volbami zmobilizovala značná část populace. Měli téměř dva miliony sledujících. On sám ale měsíc po volbách odešel,“ podotýká Soukup.
Běloruské tajné služby tak spíše využily příležitosti, že měly informace o tom, kde se nachází a mohly ho zatknout. „Šlo určitě o gesto. Debaty o tom, že byl agentem britské rozvědky a ví o financování běloruské opozice, to je prostě absurdní,“ zdůrazňuje.
Novinář je obviněn z organizování masových nepokojů nebo vyvolávání nenávisti vůči sociální skupině, konkrétně policistům. „KGB ho zařadila na seznam teroristů, ale z terorismu obviněn není. Hrozí mu maximální trest 15 let,“ upřesňuje Soukup.
Zpět v náruči Moskvy
Britské a francouzské úřady na incident reagovaly zákazem letů běloruské letecké společnosti Belavia, což pro ni bude znamenat velké ekonomické ztráty, Lukašenko prý ale počítá s tím, že je zaplatí Rusko.
Čtěte také
„Od roku 1994, kdy byl zvolen běloruským prezidentem, to hraje na jednu stranu tak, že je spojencem Ruska, nechává si za to platit, ale v okamžiku, kdy se mu to hodí, se začne jako by sbližovat s Evropskou unií, propustí politické vězně. Načež následuje zase otočka o 180 stupňů do náruče Moskvy,“ popisuje Soukup.
Poukazuje na to, že Lukašenko loni před volbami obviňoval Rusko, že financuje některé jeho protikandidáty a vystupoval jako ochránce suverenity Běloruska. „Uběhly dva týdny, vypukly protesty proti zfalšovaným volbám a lepšího spojence Vladimira Putina byste nenašli,“ dodává.
Rusko po jistém váhání Lukašenka podpořilo, poskytlo Bělorusku další půjčky a v současnosti je největším věřitelem. „Stav běloruské ekonomiky je setrvale žalostný, a to už od roku 2010. Bez vnějších půjček by nedokázali udržet rozpočtový deficit pod kontrolou. Lukašenko zároveň odmítá privatizaci a už ani není moc co privatizovat,“ přibližuje.
Kdo je Roman Pratasevič, kvůli jehož zatčení běloruský režim celou akci zorganizoval? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Libor Dvořák: Před rokem se zrodila běloruská opozice
Když loni v květnu běloruská ústřední volební komise vyhlásila začátek prezidentské předvolební kampaně, nikdo nemohl tušit, jak důležité toto údobí pro Bělorusy bude.
-
Libor Dvořák: V Bělorusku obnovují demonstrace, ponesou nápisy v běloruštině
Už 25. března, kdy si země připomíná Den svobody a vznik nezávislého státu v roce 1918, by se v Bělorusku měly znovu rozběhnout masové pouliční protesty.
-
Libor Dvořák: Běloruské všelidové shromáždění skončilo
V Minsku proběhlo tzv. Běloruské všelidové shromáždění, připomínající někdejší sovětské stranické sjezdy. Však se také koná každých pět let a hodnotí uplynulé období.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.