„Autoportréty nejsou plodem ješitnosti...“ Malíř Ludvík Kuba slaví osmdesátiny
Ludvík Kuba byl úspěšný muž. Poděbradský rodák se během svého dlouhého života stal nejen věhlasným malířem, ale také folkloristou, spisovatelem a etnografem.
Přitom jeho cesta k malířství nebyla přímočará. Rodiče z něj chtěli mít hudebníka a poslali ho nejprve na varhanickou školu do Prahy. Čtrnáctiletý Ludvík na ní vydržel dva roky, poté začal studovat na učitelském ústavu v Kutné Hoře.
A teprve ve svých téměř 30 letech začal studovat na pražské Akademii výtvarných umění. Ale mířil ještě dál. Ve studiích časem pokračoval v Paříži, Mnichově a Římě.
V dubnu roku 1943 se Kuba dožil osmdesátky, a jako všeobecně uznávaný malíř promluvil v galerii Výtvarné dílo na úvod vernisáže vlastní výstavy. Díky rozhlasovému mikrofonu se tento projev z vernisáže dochoval, a tak si můžeme dodnes poslechnout, jak třeba komentoval své začátky nebo svou zálibu v malbě autorportrétů.
Dodnes si můžeme osobnost Ludvíka Kuby nejen připomenout na výstavách, ale i jako literárního autora, svébytného cestopisce, fejetonistu a povídkáře. Čerpal především ze svých cest po Balkánu, ale zajímal se i o Lužické Srby a vřelý vztah měl k Číně, i když ji nikdy nenavštívil. Pozoruhodné jsou i jeho paměti z poloviny 50. let nazvané Zaschlá paleta.
Kuba byl šťastným typem umělce, který svou tvorbou oslovoval své publikum ve všech etapách života a nikdy mu v tom nebylo bráněno. Nahrávku z roku 1943 a osudy Ludvíka Kuby přiblíží spolu s historikem Eduardem Burgetem redaktorka Milena Štráfeldová.
Související
-
V + W na vlnách BBC. Voskovec s Werichem z exilu komentovali i vypálení Lidic
Výstupy V + W na vlnách BBC za války představují v tvorbě obou komiků specifickou položku. Většinou si texty a scénky uchovaly předválečnou úroveň, někdy ji i překonaly.
-
Gabriela Preissová oslavila 80. Bilanční narozeninový rozhovor s ní natočili v roce 1942
Odkaz kdysi známé autorky divadelních her Gabriely Preissové dnes asi nejvíc zaznívá v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Tím se jedno z jejích dramat stalo nesmrtelným.
-
Smutná zpráva z Ameriky. Na Nový rok 1942 zemřel Jaroslav Ježek
Počátkem roku 1942 přišla přes oceán z Ameriky neuvěřitelná zpráva: na Nový rok zemřel nejbližší spolupracovník dvojice V + W, hudebník Jaroslav Ježek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.