Analytik Máca: Kdyby Carlson Putina konfrontoval s vraždami na Ukrajině, nikdy by tento sporný rozhovor neodvysílal
Dělat velký rozhovor s diktátorem a agresorem během války na Ukrajině je podle bezpečnostního analytika zaměřeného na média a komunikační technologie Romana Mácy vlastně nesmysl. „Pokud se bavíme o novinářích, kteří nechtějí být hlásnou troubou nebo užitečným idiotem. A kdyby takový žurnalista přišel v době 2. světové války za velitelem koncentračního tábora, tak by mu samozřejmě netvrdil, že je zločinec, který vraždí lidi. Tvrdil by mu, že jen plní rozkazy,“ naznačuje.
Naráží tak na rozhovor Tuckera Carlsona a Vladimira Putina, který byl plný dezinformací a lží.
Čtěte také
„U Carlsona se nedalo čekat, že by Putina konfrontoval s masovými vraždami, které jeho režim páchá na Ukrajině. A kdyby ano, tak by z Kremlu s tímto materiálem nikdy neodešel,“ myslí si Máca.
Moderátor Carlson podle něj dobře ví, co dělá. „On cílí na nějaký konkrétní segment populace – a může být umírněnější, nebo radikálnější. Určitě to konvenuje i s těmi, kteří podporovali útok na Kapitol,“ myslí si.
„V každé společnosti, ať už je to naše, americká, nebo kterákoliv jiná, když se zaměříme na pojem ,vlastenec‘, najde se nějaké procento různých bláznů, hlupáků a extremistů, kteří sebe považují právě za ty vlastence,“ doplňuje s tím, že novináře za „blázna“ nepovažuje.
Lži se šíří rychleji než pravda
Jaký smysl pak má bojovat proti dezinformacím v okamžiku, kdy se celý svět dívá na rozhovor plný Putinových dezinformací a nesmyslů? „Protože jsou lidé, kteří když vidí zlo, něco špatného, nemůžou sedět s rukama založenýma v klíně a říkat si, že to nemá smysl. Je potřeba se proti tomu postavit.“
Je podle Mácy přitom jasné, že se lži šíří daleko rychleji než pravda a fakta. „To navíc umocňují různé algoritmy sociálních sítí. Ale ten samotný rozhovor – osobně si nemyslím, že by snad něco zásadně změnil. Ani ty, co ho viděli. Protože dobře vědí, že Putin je fašistický diktátor, masový vrah a válečný zločinec. Jeden rozhovor asi nikoho nepřesvědčí o opaku.“
„A fanoušci fašistického diktátora Putina? Tak ti určitě aplaudovali a potvrdili si ,svou pravdu‘, podle které byl ,Hitler donucen zaútočit na Polsko a všude kolem jsou samí nepřátelé a Putin jen oběť, takže se brání‘. To bohužel konvenuje i spoustě lidí u nás, kdy si tak potvrdí ,své‘ vidění světa.“
Čtěte také
Celý rozhovor byl podle odborníka součástí hybridní války, na kterou Rusové vynakládají velké peníze.
„Obecně platí: v celé dezinformační mašinérii, která jde z Ruska – a vidíme mnoho trollích továren, různé jejich Sputniky, ruskou agenturu RT, dřív Russia Today –, jsou obrovské objemy peněz. Na informační válku Rusko totiž vynakládá daleko víc, než jde na protireakci ze západních demokracií.“
„Demokratické společnosti jsou oslabenější i tím, že tady máme svobodu slova, tolerujeme a i podporujeme jiné názory, ale to se v Rusku určitě nestává. Kdyby se tam objevilo něco, co by nevyhovovalo Putinovu režimu, který ,ti naši bojovníci za svobodu slova‘ tak oslavují, tak Putin by takové lidi jednoduše zavřel do vězení. Tak je to jednoduché.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Lukašenko je bestiální člověk. Se svými kritiky někdy nakládá hůř než Putin, říká novinář Kundra
O „ztracených“ politických vězních nemá nikdo informace. „Nemáte vůbec kontrolu nad tím, jestli je těmto lidem třeba poskytována elementární lékařská péče.“
-
Komentátor Černý: Rusko nemá důvod válku ukončit. Putin bude čekat, kdo usedne v Bílém domě
Které zásadní události očekáváme v roce 2024, popíše Adam Černý, zahraničněpolitický komentátor. Odpoví také na otázku, jakým hráčem na globálním poli je Evropa.
-
Rok 2024 a válka na Ukrajině: Jestli Západ selže, může Putin napadnout Polsko. To je v NATO
Jak bude pokračovat ruská agrese na Ukrajině? Ukrajina nemůže válku vyhrát bez leteckých a dalekonosných palebných zbraní, které jí mezinárodní partneři zatím nedodali.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.