Mezi běžnými Rusy stoupá touha po míru a nervozita z války. Putin je ale ve velmi dobré kondici, míní novinářka Procházková
Od začátku války na Ukrajině se do Ruské federace dostane jen málo zahraničních novinářů a i ti mají omezené pole působnosti, tvrdí novinářka Deníku N Petra Procházková. „Zdá se, že touha po míru – nechci říct odpor proti válce – roste. V Rusku byl výzkum na téma, co by si lidé přáli do nového roku, a vyšlo jim ukončení války a mír. Už ale nevíme, za jakých okolností – jestli by se Rusové měli stáhnout apod. Ale touha po míru a nervozita z války určitě stoupá,“ říká.
Novinářka Procházková připomíná, že běžní Rusové ale válku na Ukrajině vůbec nevnímají jako dobyvačnou, naopak obrannou. „Po krátkém šoku, který přišel bezprostředně po velké invazi, se řada Rusů lekla něčeho, co neznala. Hlavně toho, že jejich země byla představována jako agresor.“
Čtěte také
„Ale tak to vidět nechtějí, takže díky propagandě a jakémusi chlácholení vlastního svědomí došli k jednoznačnému přesvědčení, že pro Rusko jde o válku obrannou. Že na ně bylo útočeno a jen se brání,“ vysvětluje s tím, že tento postoj je typický pro naprostou většinu ruské společnosti.
„Navíc Rusové si ve své většině myslí, že Ukrajinci, Bělorusové a Rusové jsou de facto stále jeden národ. On si to stejné myslí i prezident Vladimir Putin.“
„Druhá věc je, že jim je neustále tlačeno do hlavy, že kdyby se ,nebránili‘, už na ně NATO zaútočilo dávno. Propaganda lidem říká: ,Už na nás měli namířená děla, vojska NATO chtěla obsadit Černé moře, takže jsme to udělat museli, abychom zachránili ruský svět, ruský národ.‘ A tomu opravdu lidé v Rusku věří,“ popisuje novinářka Procházková.
Čtěte také
Pokud jde o další vývoj války na Ukrajině, sama se prý neubrání přemýšlení, jak to tam může dopadnout. „Hodně o tom přemýšlím, musím přiznat, že za poslední rok – asi hlavně vzhledem k nepříliš úspěšné ukrajinské ofenzivě – moje naděje na brzké skončení konfliktu hodně spadly dolů.“
„Stále doufám, že se Ukrajinci ubrání. Jedna věc, o které jsem přesvědčena, je, že za současné situace – a můžu predikovat jen z toho, co je teď, protože pokud někdo umře, někdo provede převrat, tak všechny předpoklady padají –, tak Ukrajina, ani za výrazné pomoci s vojenskou technikou a municí, není v dohledné době schopna dobýt zpět všechna území, která jí byla odebrána, a vrátit se do hranic z roku 2019. To je nemyslitelné, nemluvě o Krymu, který je veliký oříšek,“ hodnotí.
„Tak, jak to je teď, to opravdu nevypadá. A nepomohou tomu ani stíhačky F-16, ani mobilizace. Pomůže ale tomu, že se Rusové neposunou dál a fronta se víceméně stabilizuje a třeba na ní bude umírat méně ukrajinských vojáků.“
Putin se v Kremlu upevňuje
Podle novinářky je zajímavá situace i v samotném Kremlu, která se nějak uklidnila. „,Války‘ kolem Putina se přesunuly z rozhodování: válka ano, či ne, Putin ano, či ne, do konstelace: Putin ano. A jestli se prezidentských voleb 17. března dožije, tak je samozřejmě vyhraje. Takže pro různé klany je důležité se udržet tam, kde teď jsou.“
Čtěte také
„Klany a rozdělení moci a především peněz – tak to bylo v Moskvě vždy. Teď se ale strašně zmenšil počet různých bossů a oligarchů, kteří tam tahají za nitky. Ale že by to mělo vliv na průběh války? Spíš si myslím, že hrají daleko větší roli tajné služby a různé armádní složky apod. Ale zatím se nezdá, že by k nějakým velkým změnám mělo dojít,“ odhaduje novinářka.
Na druhou stranu velmi vzrostla moc lidí navázaných na ministra obrany Sergeje Šojgua, a to poté, co přestál loňský pokus o sesazení ze strany Prigožina. „Pravděpodobně on a jeho blízcí nechali sestřelit letadlo s Prigožinem. Pak vyvoláte v ostatních strach, protože si všichni řeknou, že on tedy ,něco dokázal‘.“
Čtěte také
Vedle Putina tak v Kremlu teď zřejmě vládne Šojgu a bývalý šéf FSB Nikolaj Patrušev. „To jsou ti, kteří tvoří triumvirát a hlavní hlas má, zdá se, stále Putin.“
„Dokonce se přestalo mluvit o jeho dvojnících a rakovinách. Zdá se, že je teď ve velmi dobré kondici – fyzické a řekla bych, když poslouchám jeho projevy a srovnám s tím, jak se dřív chvěl, že je to zas ten starý sebevědomý Putin, který si nenechá moc do ničeho mluvit,“ uzavírá Petra Procházková.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
Libor Dvořák: Ruskem obchází strašidlo mobilizace
Zatímco válka na Ukrajině se střídavými úspěchy na obou stranách nevesele pokračuje a konce není vidět, v Rusku sílí podezření, že úřady chystají novou masivní mobilizaci.
-
Komentátor Dvořák: Rusko zřejmě čeká mobilizace. Narukovat by mělo až 1,5 milionu lidí
„Podle toho, jak se na obou stranách konfliktu vyvíjejí ztráty, je zřejmě nevyhnutelné, že Rusko bude muset spustit další vlnu mobilizace,“ říká Libor Dvořák.
-
Generál Zalužnyj. Muž, který změnil ukrajinskou armádu
Téměř dvouletý krvavý konflikt s Ruskem změnil ukrajinskou armádu k nepoznání. Ze zkorumpovaného, napůl rozkradeného sovětského vraku je nyní 18. nejsilnější armáda světa.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.